Wegański blog nie tylko dla wegan

PIERWSZE BUTY ZROBIONE Z… GLONÓW ZOBACZYMY JUŻ W LIPCU!

PIERWSZE BUTY ZROBIONE Z… GLONÓW ZOBACZYMY JUŻ W LIPCU!

Praktyczne, ekologiczne i wegańskie… Pierwsze buty wytworzone z zanieczyszczającego wodę fitoplanktonu zadebiutują już wkrótce!

Londyńska firma obuwnicza Vivobarefoot połączyła siły z Bloom Foam, pochodzącą z Mississippi fabryką materiałów ekologicznych, by stworzyć pierwsze na świecie buty z glonów. Innowacyjne obuwie będzie lekkie i przystosowane do chodzenia zarówno po lądzie, jak i w wodzie. Buty wyprodukowane są z biomasy zebranej z powierzchni wód na całym świecie, narażonych na zakwity glonów, czyli masowego rozwoju fitoplanktonu zanieczyszczającego wodę. Vivobarefoot zakłada, że każda para butów przez nich stworzona pomoże w recyrkulacji aż 216 litrów wody. Produkcja tego typu butów w znacznym stopniu zmniejsza emisję dwutlenku węgla, powstającego w wyniku tradycyjnego wyrobu obuwia – zwłaszcza takiego, który jest oparty na materiałach odzwierzęcych. Pierwsza para butów stworzonych przez Vivobarefoot i Bloom Foam, o nazwie Ultra III, ma zadebiutować w lipcu tego roku.

To nie pierwsze na świecie firmy, które zdecydowały się na niekonwencjonalne materiały – jakiś czas temu pisaliśmy o Reeboku, który wprowadził buty z bawełny i kukurydzy. Oprócz nich, można znaleźć obecnie wiele innych roślinnych zamienników dla zwierzęcych skór: kombuchę, grzyby, ananasy, wino czy banany. Wszystko po to, by ratować środowisko i skończyć z wykorzystywaniem zwierząt w branży modowej.

Tekst: Łucja Wierzchowska / Źródło: VegNews