fbpx

2019 – Rok zero waste! Jak zacząć?

Rok 2018 przyniósł ze sobą mało optymistyczne wieści. Raport opracowany przez naukowców skupionych wokół Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu klarownie pokazuje, że zostało bardzo mało czasu na zmiany, które mogłyby skutecznie zahamować krytyczny wzrost temperatury o 2°C w porównaniu z czasami przedindustrialnymi. Za nami również COP 24 czyli Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, która w tym roku odbyła się w Katowicach, na której to ponownie nie podjęto oczekiwanych decyzji, gdyż polityka i interesy ciągle wygrywają z klimatem. Czy w obliczu takiej rzeczywistości mają sens małe, codzienne działania zero waste? Myślę, że tak i mocno przy tym obstaję, że nasze wybory konsumpcyjne, nasze zachowania i zmiany nawyków są jak karta wyborcza. A im więcej odpowiedzialnych konsumentów na świecie, tym silniejszy głos, z którym w końcu i politycy będą musieli się liczyć, aby zyskać wyborców.

Dlaczego piszę o tym w kontekście postanowień noworocznych ? Ponieważ chciałabym, aby każdy czytelnik V maga w roku 2019 spróbował swoich sił w zero waste. Pamiętasz zdanie wypowiedziane przez Mahatmę Gandhiego: “Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”? Co ty na to, aby właśnie to zdanie stało się dla ciebie przesłaniem na ten rok? Czy jako świadomy obywatel naszej planety zgodzisz się na mega postanowienie noworoczne, które pomoże zmieniać świat? Namawiam cię gorąco do zanotowania jeszcze jednego punktu na liście postanowień, które uwzględni twoje starania ku zero waste.

Być może zastanawiasz się od czego można zacząć zmiany ? Odpowiadam — najlepiej od tego co będzie dla ciebie najprostsze, co zmotywuje cię do kolejnych kroków. Każdy zero waste’owiec ma swoją historię, punkt odniesienia, który skłonił go do podjęcia wyzwania i wprowadzania zmian w życie. Może się również okazać, że niektóre z propozycji, które przedstawię są twoją codziennością, co już na wstępie może pozytywnie cię nastroić.

Od czego zacząć ?

Postaw na wielorazowość! Zrezygnuj z produktów, które służą nam bardzo krótko, a jednocześnie generują masę śmieci. Jednorazowe przedmioty znajdują swoje wielorazowe odpowiedniki, które w dodatku często nie są wykonane z plastiku.

Zakupy rób koniecznie z woreczkami wielorazowymi. Piszę o tym na samym początku, bo woreczki na zakupy są dla mnie symbolem zero waste i często to właśnie od nich zaczyna się przygoda z ograniczaniem śmieci. To co na początku może być wyzwaniem, szybko stanie się nawykiem i doskonałym powodem, aby pochwalić się swoim eko zachowaniem wśród znajomych lub w mediach społecznościowych. Woreczki coraz łatwiej kupić na rynku polskim i wcale nie przypływają do nas z Chin, szyte są przez pozytywnych ludzi w naszym kraju. Jeśli natomiast lubisz się z igłą i nitką bądź maszyną do szycia, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś takie woreczki uszył sobie własnoręcznie.

Jeśli kawa w biegu to twoja codzienność to koniecznie noś ze sobą swój własny kubek termiczny i proś o nalanie kawy właśnie do niego. Coraz więcej kawiarni przyłącza się do akcji #zwłasnymkubkiem proponując swoim klientom opcję kawy do własnego kubka, co często równa się zniżce na kawę. Oczywiście nie musisz ograniczać się do oznakowanych lokali – warto próbować wszędzie, w każdej kawiarni, w pociągach, samolotach. Niech twoja przyjemność z picia kawy nie będzie obciążeniem dla Ziemi.

Lubisz pić przez rurki? Koniecznie zainwestuj w wielorazowe słomki! Wybór masz duży: bambusowe, metalowe, szklane, z pewnością jakaś przypadnie ci do gustu. Słomka jest mała i lekka, zawsze możesz zabrać ją ze sobą kiedy wybierasz się na jedzenie do miasta. Pamiętaj, aby przy zamówieniu zaznaczyć, aby nie podawano ci słomki plastikowej.

Łazienka zero waste

Jak się okazuje w łazience gromadzimy wiele przedmiotów jednorazowych, często plastikowych. Istnieje jednak wiele sposobów, aby stworzyć sobie łazienkę wielorazową. Obecnie bez problemu znajdziesz wielorazowe alternatywy i produkty bardziej przyjazne środowisku.

  • Plastikowe patyczki do uszu, które zresztą odradzane są przez lekarzy ze względu na złe użytkowanie,  możesz zastąpić po prostu wodą i mydłem którymi bez problemu umyjesz małżowinę uszną. Jeśli wolisz patyczki wybieraj bambusowe, które wykonane są z bawełny organicznej. Na rynku zagranicznym można dostać również wielorazowe patyczki drewniane do usuwania  woskowiny usznej.
  • Do demakijażu kup kilka sztuk wacików wielorazowych, które nadają się do prania. Możesz wykonać je również własnoręcznie np. z flaneli lub miękkiego ręcznika, wystarczy wyciąć kształty, po czym obszyć i gotowe.Co prawda jednorazowe golarki można użyć kilkakrotnie, to  w końcu i tak w śmietniku ląduje kawałek nienadającego się do recyklingu plastiku.
  • Jeśli jesteś zwolennikiem lub zwolenniczką golarek ręcznych koniecznie wybierz golarkę stalową na żyletki. Przy wyborze pamiętaj jednak, aby postawić na jakość, tak aby twoja golarka była naprawdę trwała.
  • A co z kobiecą menstruacją ? Tradycyjne podpaski i tampony można zastąpić podpaskami wielorazowymi lub kubeczkiem menstruacyjnym. Zakup tych akcesoriów higienicznych wiążę się z jednorazowym większym wydatkiem, który szybko się jednak zwróci. Opcje wielorazowe są również zdrowsze dla organizmu, ponieważ pozbawione są chemii.

Rozpoczynając przygodę z zero waste zwracaj uwagę na plastik w swoim otoczeniu. Staraj się go unikać na korzyść innych tworzyw, najlepiej naturalnych i nadających się do ponownego przetworzenia lub kompostowania.

  • Plastikową szczoteczkę do zębów, która jest niezbędna w higienie jamy ustnej zastąp szczoteczką bambusową.
  • Szampon i żel pod prysznic wymień na mydło i szampon w kostce. Rezygnując z tradycyjnych szamponów i żeli pod prysznic nie wyrzucisz do śmietnika co najmniej kilkunastu plastikowych butelek w ciągu roku. Jednocześnie żegnasz się z ich zawartością, która najczęściej nie jest przyjazna ani dla naszego zdrowia ani dla środowiska naturalnego. Wymień żel na dobrej jakości mydło, szukaj go w mydlarniach, eko  sklepach lub przez internet. Szampony w kostce trudniej dostać w sklepach stacjonarnych, dlatego najlepiej kupować je w sklepach internetowych. Jeśli zniechęci cię cena  dobrego mydła lub szamponu w kostce, pamiętaj, że tego rodzaju produkty są bardziej wydajne, więc inwestycja się zwróci.
  • Wodę butelkowaną zastąp kranówką.Większość z nas ma dostęp do smacznej wody, którą bez najmniejszych obaw można spożywać wprost z kranu. Jeśli początki będą trudne dodawaj cytrynę, imbir lub latem świeżą miętę, aby powoli oswajać się ze smakiem. Jeśli masz naprawdę niedobrą wodę zacznij ją filtrować, w ten sposób również ograniczysz śmieci.
  • Zwracaj uwagę na opakowania. Podczas zakupów staraj się unikać produktów niepotrzebnie opakowanych, takich jak ogórki, sałata czy papryka w plastiku. Jeśli istnieje wybór stawiaj na opakowania kartonowe, szklane lub puszki.

Wtórny rynek, czyli zakupy zero waste

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwoli ci zbliżyć się do idei zero waste są zakupy z drugiej ręki. Na rynku wtórnym możemy znaleźć niemalże wszystko. Odwiedzaj pchle targi, wyprzedaże garażowe, strony internetowe z używanymi przedmiotami, sklepy stacjonarne, w których bardzo często można wpaść na piękne, unikatowe przedmioty. Zakup rzeczy używanych utrzymuje je w obiegu, nie napędza zbędnie konsumpcji, a tobie pozwala oszczędzić pieniądze.

Pamiętaj, że ograniczasz ilość śmieci wydłużając życie przedmiotów, które posiadasz, warto więc naprawiać to co się popsuje lub zniszczy, zamiast wymieniać bez namysłu na nowe. Spróbuj własnych sił w reperowaniu np. zszywając rozdarcie w koszuli lub zgłoś usterkę do fachowca.

Czy naprawdę tego potrzebuję?

Na sam koniec chcę ci przypomnieć, że istotą zero waste jest odpowiedzialna konsumpcja, która zaczyna się w momencie kiedy zadajemy sobie pytanie “Czy naprawdę tego potrzebuję?” Najlepszy śmieć to taki, którego nie wyprodukowano! Im więcej kupujemy tym bardziej nakręcamy produkcję. Dlatego tak istotne jest rozważne nabywanie dóbr materialnych, artykułów spożywczych, korzystanie z usług czy nawet podróżowanie. Jednym z kluczowych słów dla zero waste jest “mniej”, które warto zaprosić do swojego życia. Pozwala ono na uwolnienie się od nadmiaru, który nasza planeta znosi coraz gorzej. “Mniej” oznacza często lepiej, bo zamiast trzech sukienek z sieciówki możesz kupić jedną dobrej jakości, szytą z naturalnych tkanin przez ludzi godnie opłaconych za swoją pracę.


„Mniej” pozwala na wybory etyczne, lokalne, ekologiczne które są kluczem dla zero waste.

Jak widzisz dróg do życia bez śmieci lub z mniejszą ilością śmieci jest bardzo wiele. Wybierz na początek choćby jedną rzecz, którą jesteś w stanie zmienić od jutra, zakupy bez reklamówek, kranówka, komunikacja miejska zamiast samochodu… Cokolwiek wybierzesz niech to będzie początek (lub kontynuacja) zmian ku zero waste.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!