fbpx

5 najlepszych aplikacji do medytacji mindfulness

Kilka lat temu miałam poważne problemy ze snem spowodowane zwiększonym stresem w życiu. Szukałam różnych rozwiązań, by nie musieć niepotrzebnie brać leków na bezsenność. Jedna ze znajomych poleciła mi aplikacje do medytacji mindfulness. Nie miałam pojęcia, co to jest. Medytacja kojarzyła mi się trochę z jogą, trochę z nudą, nigdy mnie to specjalnie nie kręciło. Kiedy jednak wyszukałam i pobrałam na swoim telefonie różne aplikacje do medytacji mindfulness, żeby sprawdzić, która najlepiej się u mnie sprawdzi, okazało się, że to nic nudnego, trudnego czy czasochłonnego. W ciągu dnia robiłam kilka kilkuminutowych sesji, gdy czułam, że zbiera się we mnie stres. Przed snem puszczałam sobie dłuższą, dziesięciominutową sesję ułatwiającą zasypianie, a na koniec słuchałam tzw. białego szumu lub relaksujących dźwięków deszczu. Już po kilku dniach udawało mi się stosunkowo szybko zasnąć i przesypiać całe noce. Teraz aplikacje do medytacji mindfulness nie są mi potrzebne na co dzień, ale co jakiś czas chętnie sięgam do swoich ulubionych:

1. Headspace 

(bezpłatna wersja demo lub 297 PLN rocznie lub 55 PLN miesięcznie: iOS & Android)

Numer jeden na tej liście nie bez powodu. To subiektywny przegląd, a według mnie właśnie ta aplikacja zasługuje na miano najlepszej aplikacji do medytacji mindfulness na rynku. Po pierwsze: piękne, kolorowe, proste grafiki. Już na sam ich widok robi się weselej. Po drugie: ogrom treści. W wersji płatnej użytkownik zyskuje dostęp do kilkuset sesji medytacyjnych “z przewodnikiem”, czyli nagrań, których można wysłuchać, by pomóc sobie w medytacji, zasnąć czy po prostu się odprężyć. Są też wywiady z użytkownikami i ekspertami, nagrania video z ćwiczeniami dla ciała i umysłu, dźwięki ułatwiające zasypianie, kojące “opowieści na dobranoc”, setki artykułów na temat mindfulness i medytacji oraz opcja medytacji grupowej. W wersji bezpłatnej użytkownik ma dostęp do kilkunastu sesji medytacyjnych i niektórych pozostałych opcji aplikacji. Dla początkujących wersja bezpłatna jest całkowicie wystarczająca.

To znakomita aplikacja dla osób, które nie wiedzą, czym jest mindfulness, a chcą się dowiedzieć oraz dla tych, którzy zamiast medytacji w ciszy i samotności wolą słuchać delikatnych zaleceń przewodnika.

2. Calm 

(pierwsze 7 dni bezpłatnie, następnie 169,90 PLN rocznie: iOS & Android)

To kolejna aplikacja, z której bardzo chętnie korzystałam, gdy wersja bezpłatna była bezterminowa. Obecnie z wersji bezpłatnej można korzystać tylko 7 dni, następnie trzeba zapłacić 169,90 zł rocznie. Czy warto? Myślę, że tak. Calm ma świetny siedmiodniowy wstęp do mindfulness i, według mnie, najlepszą kolekcję medytacji ułatwiających zasypianie. Nie raz korzystałam z ich “opowieści na dobranoc”, by się zrelaksować. Wersja bezpłatna daje także dostęp do wykładów psychologów. W 2017 roku Apple uznał Calm za najlepszą aplikację na iPhone. 

3. Happify

(bezpłatna wersja demo lub 629,99 PLN rocznie lub 67,99 PLN miesięcznie lub 1999,99 PLN bezterminowo: iOS & Android)

W aplikacji Happify codziennie znaleźć można kilka prostych zadań, które mają na celu poprawę nastroju i rozwój emocjonalny. Przykładowe zadanie to np. odpowiedź na pytanie “Za co odczuwasz dziś wdzięczność” lub “Uśmiechnij się do 3 nieznajomych”. Na podstawie wykonanych zadań i quizów aplikacja ocenia Twoje cechy. Według bardzo zależnych badań, po jednorazowym użyciu aplikacji przeciętnemu użytkownikowi humor poprawia się o 35%.

4. Aura 

(pierwsze 7 dni bezpłatnie, następnie 254 PLN rocznie: iOS & Android)

Aplikacja Aura to dla mnie nowość, ale ponieważ w AppStore jest oceniona na aż 4.8 gwiazdki, postanowiłam ją wypróbować. Na początek aplikacja pyta, jak się dziś czujesz i jak może ci pomóc, na tej podstawie wybierana jest dla ciebie najlepsza sesja medytacji, audiobook lub relaksujące dźwięki. W przeciwieństwie do większości tego typu aplikacji, tu sesje medytacyjne tworzą różne osoby, o różnych głosach i metodach, dzięki czemu jest większa szansa na to, że znajdziesz coś, co ci się spodoba. Oprócz podstawowych kategorii, Aura ma także sekcję “Life coaching”, gdzie możesz posłuchać wypowiedzi różnych ekspertów na temat relacji, rozwoju czy biznesu.

5. Sleep Sounds: White Noise

(bezpłatna wersja demo lub jednorazowa opłata 8,99; iOS & Android)

To najprostsza i jednocześnie najbrzydsza aplikacja, którą polecam.Niemniej jednak: działa! Jedynym elementem tej aplikacji są relaksujące dźwięki, które można łączyć ze sobą w dowolny sposób. Idealne, jeśli nie potrzebujesz wskazówek podczas medytacji lub jeśli chcesz się po prostu rozluźnić. Do wyboru masz tutaj m.in. dźwięk deszczu, dźwięk ogniska czy dźwięk cykad, które możesz połączyć np. z grą na fortepianie, kołysanką czy szumem rzeki. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, czym jest medytacja i jak zacząć medytować, koniecznie obejrzyjcie nasz film na Youtube, w którym Weronika opowiada wszystko, co warto wiedzieć o mindfulness:

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!