fbpx

8 naturalnych sposobów na szczęśliwszą i pełną energii wersję Ciebie

Zbliżamy się do kalendarzowego i najprawdziwszego lata wielkimi krokami! W powietrzu czuć już zapach wakacji i urlopów, ekscytacja rośnie, tylko… zapału do działania jak na złość jakoś mniej. Z jednej strony wiesz, że trzy kawy dziennie to nie rozwiązanie, ale zdarza się, że szukasz pomocy i w czterech. W momentach desperacji masz nadzieję, że może napój energetyczny da dodatkowego kopa, chociaż w głębi ducha wiesz, że to bez sensu, bo potem pomagasz sobie zasnąć, zażywając środki nasenne. Jak zatem zyskać energię w lekki, łatwy i naturalny sposób? 

Odstaw kawę (litry kawy!)

Jeśli jesteś kawoszem z zamiłowania, ale bez większej kontroli nad ilością wypitej kofeiny, zastanów się nad lepszymi, dodającymi zdrowej energii, alternatywami. Zdrowa energia to taka, która wpływa na organizm stopniowo i pozwala uniknąć nagłego spadku siły, w przeciwieństwie do kawy, która działa na nas energetycznymi zrywami. 

Nasze propozycje na poranny napój: 

  • Matcha 
  • Zielona herbata 
  • Kakao z dodatkiem korzenia maca 
  • Masala czaj 

Daj sobie chwilę

Trzymasz już swój naładowany pozytywną energią napój, który za chwilę pobudzi Cię do działania? Zanim ruszysz ze swoim dniem, spędź z kubkiem słodkie sam na sam, rozsiądź się wygodnie, popatrz w okno i pooddychaj głęboko. To zajmie 3-5 minut, a różnica w samopoczuciu będzie potężna. 

Medytuj

Punkt 2 jest bardzo uproszczoną, ale wciąż jedną z wersji medytacji. Propozycja trzecia zakłada nieco dłuższe sam na sam z własnym ja, ukierunkowane wyłącznie na skupieniu się na wdechu i wydechu, ruchu płuc i odczuwaniu własnego ciała. Tym razem bez picia napoju i patrzenia w okno. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i postaraj się nie myśleć o niczym konkretnym przez 10 minut. Licz wdechy, powtarzaj w myślach dobrą mantrę lub po prostu zauważaj każdorazowe opadanie i podnoszenie się klatki piersiowej. Możesz dołączyć do tego relaksującą muzykę. Rano lub wieczorem zafunduj swojej głowie krótkie SPA, będzie Ci za to wdzięczna. 

Ciesz się zapachem olejków eterycznych 

Aromaty olejków eterycznych stymulują zakończenia nerwowe w nosie. Te nerwy przesyłają impulsy do systemu limbicznego, który odpowiedzialny jest za kontrolowanie wspomnień, instynkty i funkcje życiowe. System limbiczny we współpracy z innymi partiami mózgu i ciała reguluje procesy życiowe, takie jak trawienie, oddychanie i poziomy stresu. W skrócie: to, co wdychasz, ma znaczenie i oddziałuje na organizm na wielu polach. Warto wesprzeć swoją praktykę medytacji olejkami, które przyczynią się do wzrostu energii, ale również pomogą się rozluźnić i zniwelować stres. Wetrzyj kilka kropel wybranego olejku eterycznego w skórę, rozpyl go w powietrzu, nasącz nim chusteczkę i poczuj, jak wstępuje w Ciebie dobra energia!

Oczyść swoją przestrzeń

Łatwa i lekka rada? Teoretycznie ‒ tak, praktycznie ‒ nie dla każdego. Czasami dopiero po tygodniu przebywania w otoczeniu brudnych naczyń, porozrzucanych ubrań i zakurzonych półek przypominamy sobie, że trzeba coś z tym zrobić. A gdyby tak oczyszczanie przestrzeni potraktować jako formę (krótkiego!) relaksu? Ustaw alarm w telefonie, przeznacz na tę czynność 15 minut, włącz ulubioną playlistę i zrób wokół siebie porządek! To Twoje miejsce, Twoje centrum dowodzenia, zwłaszcza jeśli również pracujesz w domu. Porządek na zewnątrz przekłada się na poczucie harmonii i odprężenia wewnątrz. Jeśli nie mogłeś skupić się na aktualnym projekcie, szukałeś weny i pomysłów, ale rozproszenie brało górę, spróbuj po tej 15 minutowej przebieżce ponownie do tego wrócić. Pomogło? 

PS. Niech sprzątanie nie odbije się na Twoim zdrowiu! Wdychaj tylko dobre produkty, unikaj chemii i korzystaj z naturalnych składników. Wspominamy o tym w 28. numerze V maga #przebudzenie w artykule „Sprzątanie zero waste”. 

Nie zapominajmy o jedzeniu

Jeśli zaopiekowałeś się już swoimi myślami, czas zadbać o ciało. Proponujemy metodę drobnych kroczków, jak zwykle zresztą. Punkt pierwszy: przejrzyj V magowe przepisy na pyszne posiłki, przewertuj ulubione książki kucharskie, zajrzyj na ukochane blogi kulinarne i zbierz kolekcję zdrowych, prostych i kolorowych posiłków na cały tydzień. Punkt drugi: sporządź pod gotowe menu listę zakupów. Punkt trzeci: skompletuj tęczę warzyw i owoców i dodawaj nią sobie energii przez najbliższe siedem dni. Gwarantujemy porządną dawkę energii i sił witalnych. 

Zmęcz się!

Na kursie tańca/stepowania/sportów walki/wstaw wybraną aktywność, którą już dawno miałeś w planach. Porządne zmęczenie jest prawdziwą wisienką na torcie po produktywnym dniu, wtłacza w nasze ciała ogromną ilość endorfin, na twarzy produkuje uśmiech, a jakość naszego snu zmienia o 180 stopni. Jeśli myślisz, że po kilku godzinach pracy nie jesteś w stanie zdobyć się na dodatkowe aktywności ruchowe, daj sobie miesiąc regularnego uczęszczania na wybrane zajęcia i zobacz, jak jakość Twojego życia zmienia się z dnia na dzień. Do tego energetycznego zestawu, jakim są wysiłek fizyczny, endorfiny i wszystko, co dobre dla działania naszego serca, dołącza jeszcze kontakt z ludźmi, aklimatyzowanie się w nowym otoczeniu, tworzenie społeczności i dzielenie zainteresowań. To wspaniałe doświadczenie, które sprawia, że poziom energii wzrasta jak szalony.

Osiędbanie i siękochanie 

Zadbaj o siebie, tak po prostu! Jeśli jesteś po całym dniu pracy, nie kieruj się prosto na kanapę i przed ekran z serialem, spróbuj czegoś, co odpręży Cię w jakościowy sposób i nie wprowadzi w tryb „zombie”. 

Nasze propozycje: 

  • Kąpiel z relaksującą solą do kąpieli, świeczkami i książką? A w tle ulubiony, wyciszający soundtrack muzyczny… Daj się ponieść, niech to będzie relaks na całego, po którym poczujesz się jak nowonarodzony! 
  • Masaż relaksującymi olejkami eterycznymi i olejem z witaminą E. Po kąpieli wymasuj całe swoje ciało, od stóp po głowę, delikatnymi, okrężnymi ruchami. Samo-zadbanie na wysokim poziomie!
  • Długi spacer po parku/lesie/ogrodzie botanicznym ‒ spędź popołudnie z naturą, zwłaszcza jeśli na co dzień otaczają Cię miejskie krajobrazy. Natura otula, wycisza i dodaje energii. Weź głęboki wdech. 

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!