fbpx

Celebracja codzienności – mini-poradnik dla początkujących

Celebrowanie życia, jedzenia, ulotnych chwil –  nie odnosicie przypadkiem wrażenia, że „celebracja” to jedno z najpopularniejszych w ostatnich miesiącach słów atakujących nas dosłownie zewsząd? Co tak naprawdę oznacza ta cała celebracja? Słownik języka polskiego PWN przytacza jej dwie definicje: „wykonywanie czegoś w sposób uroczysty, ze szczególną powagą” oraz „zachowanie nacechowane teatralnością i przesadną powagą”. Wychodzi więc na to, że słowo to, oryginalnie, niesie za sobą duży ładunek pompatyczności i dostojności a chyba nie do końca chodzi o to w tym współczesnym nurcie, którym i ja staram się obecnie podążać. 

Jak nauczyć się celebracji

Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne – aktywność ta (o ile mogę ją tak nazwać) nie wymaga od nas wiele poświęcenia jedynie ciut więcej zaangażowania i, być może, lekkiej modyfikacji naszych codziennych, prostych zachowań i nawyków. Przykłady?

– Nie oglądajcie jednocześnie kilku seriali na Netflixie – włączcie jeden, ulubiony i zadbajcie o odpowiedni nastrój (wyciszcie telefon, przygotujcie sobie coś do picia lub jedzenia), skupcie się na ekranie i zaangażujcie się w losy bohaterów.

– Pomyślcie nad tym, co aktualnie pijecie lub jecie. Posmakujcie, powąchajcie, zamknijcie oczy i pozwólcie swoim zmysłom działać – to może trwać nawet jedyne 5-10 sekund. Zapamiętajcie przy tym towarzyszące Wam wtedy emocje i odczucia.

– Zapraszacie gości? Zamiast podawania standardów jakimi są orzeszki, chipsy czy paluszki, zaserwujcie coś innego, nieoczywistego? Czipsy z warzyw? Ręcznie przygotowane dipy a może zaprosicie swoich znajomych do wspólnego gotowania? Opcji jest naprawdę wiele. Chodzi o to by zrobić coś extra i pokazać jednocześnie Wasze zaangażowanie. 

– Rano, po usłyszeniu budzika przeciągnijcie się i spędźcie w łóżku chociaż 2 minuty dłużej równomiernie oddychając i pozytywnie nastrajając się na nadchodzący dzień (chyba, że jesteście mocno spóźnieni – wtedy wybaczam 😉 ).

I tak dalej…

Przykładów mogłabym mnożyć mnóstwo ale, jak sami widzicie, jest to całkiem proste i nie wymaga wielkiego poświęcenia z Waszej strony. Wystarczy chwila zatrzymania, głębokiego oddechu i zmiany postawy.

A co zatem naprawdę warto celebrować (poza oczywiście górnolotnymi ideami jak „życie”, „zdrowie” czy „rodzina”? Odpowiedź jest, przynajmniej według mnie, prosta – CODZIENNOŚĆ.

Dlaczego warto celebrować codzienność

Co robicie rano, zaraz po wstaniu z łóżka? Pewnie standard – myjecie zęby, pijecie kawę/herbatę, jecie śniadanie, ubieracie się i wychodzicie do pracy lub na uczelnię, mam rację?  Domyślam się, że w tych czynnościach nie ma dla Was nic wyjątkowego – a szkoda. Intensywny i pobudzający zapach świeżo zaparzonej kawy, przygotowana dzień wcześniej owsianka czy założenie ulubionej biżuterii to może być właśnie ta chwila na zatrzymanie i pozytywną myśl. Ja staram się dostrzegać codzienne ulotne momenty i doceniać je – dzięki nim czuję się bezpieczna i spełniona.

Przeanalizujcie swój dzień i wybierzcie z niego te chwile, których najbardziej oczekujecie i które sprawiają Wam największą przyjemność, i wyciągnijcie z nich dla siebie jak najwięcej się da – zatrzymajcie się, poczujcie, zapamiętajcie. To wcale nie takie trudne, a jakże satysfakcjonujące!

Co tak naprawdę można celebrować? W zasadzie… wszystko. Wybierzcie sobie to, co dla Was najprzyjemniejsze w ciągu dnia – śniadanie, film, spacer, makijaż (cokolwiek!) i celebrujcie.  Nie zajmie Wam to wiele czasu, a na pewno znacząco umili codzienność.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!