fbpx

Co nowego w świecie eko

Ruszamy z nową serią, gdzie co jakiś czas zamierzamy prezentować Wam najnowsze eko-trendy oraz dzielić się nowinkami oraz ciekawostkami lifestylowymi.  A więc zaczynamy!

eko-trendy NU grocery

1. Pierwszy sklep w 100% zero waste

W Ottawie, w Kanadzie powstał pierwszy duży sklep spożywczy,  w którym można zrobić całkowicie ekologiczne zakupy – NU Grocery. Czym ten sklep wyróżnia się na tle pozostałych? NU jest pierwszym tego typu miejscem, które nie produkuje żadnych odpadów: klienci zapełniają swoje własne pojemniki towarami dostępnymi w sklepie (w ofercie są produkty zarówno suche jak i płynne). NU bazuje na prostocie – na ścianach wiszą tabliczki z instrukcją obsługi, dzięki której łatwo i przyjemnie zrobimy zakupy: ‘taruj/napełnij/zapłać’. Jeśli nie wziąłeś własnego opakowania nic straconego – w sklepie można kupić papierowe torby, które po użyciu nadają się w 100% do recyclingu. My jesteśmy zachwyceni taką opcją!

eko-trendy Oura ring

2. Fitnessowy gadżet w pięknej formie

Zegarki, opaski, które mierzą tętno, jakość snu i ilość kroków już były – każdy fitnessowy maniak posiada w swoim domu przynajmniej jeden taki gadżet. A co powiecie na to, by tym razem zaawansowane technologiczne cudo zamknąć w postaci małego eleganckiego… sygnetu, dodatkowo poszerzonego o dodatkowe opcje, niedostępne w większości smartwatchów na rynku?  Takie nowoczesne rozwiązanie (już okrzyknięte jako najbardziej zaawansowane na świecie) oferuje Oura Ring: biżuteria wykorzystuje aż 51 różnych pomiarów śledzenia (takich jak np. temperatura ciała, częstość oddechu, jakość snu a nawet codzienne spożycie kofeiny czy cukrów). Cudo, prawda? Dodatkowo trwają pracę nad wypuszczeniem w przyszłym roku butelki, która samodzielnie będzie śledziła nasz poziom nawodnienia. Szaleństwo!

eko-trendy lucuma

3. Karmelowy superfood

Mówi Wam coś słowo lucuma? A słyszeliście o ‘złocie Inków’? Nie? Do grona tzw. superfoods dołączył właśnie owoc, uznany za dobro narodowe Peru a na tych obszarach znany już od pokoleń. Proszek z lucumy może być świetnym zamiennikiem cukru (jego indeks glikemiczny to 5) oraz dostarczyć wielu makroskładników jak potas, wapno czy β-karoten. Sam owoc jest bardzo słodki (podobno przypomina smak  karmelu połączonego z batatem i… syropem klonowym), ale zanim będzie się nadawał do spożycia, po zebraniu, musi być przez kilka dni przechowywany w ciemnym pomieszczeniu. W Polsce raczej ciężko będzie go Wam znaleźć w świeżej postaci, ale na rynku dostępny jest w eko-sklepach w wersji sproszkowanej, która może być wykorzystywana przy produkcji domowych lodów, smoothie lub, wspomnianego wcześniej, sosu karmelowego. To co, skusicie się?

eko-trendy Zip top

4. Przechowywanie bez plastiku

Każdy z nas wie, że plastik jest zły – rozkłada się przez setki lat i ciężko go recyclingować. Firma Zip Top stworzyła pojemniki, które są pewnego rodzaju hybrydą: łączą funkcje plastikowego opakowania oraz foliowego worka. Wykonane są w 100% z przyjaznego dla środowiska silikonu i są niezwykle uniwersalne, a ich żywotność praktycznie nie wygasa. Można je myć w zmywarce, podgrzewać w mikrofalówce czy zamrażać. Posiadają zamek, co eliminuje konieczność posiadania przykrywek, pozwalając użytkownikom na oszczędzanie miejsca w szafkach. Ceny produktów zaczynają się od 8 USD i można je kupić w sklepie internetowym Zip Top.

eko-trendy Pinatex

5. Ubrania z ananasa

Piñatex – znacie to słowo ? Wkrótce powinno stać się bardzo modne. Jest to materiał imitujący skórę wytworzony z liści… ananasa, który świetnie imituje tą naturalną i przy tym jest całkowicie wegański. Przy wytwarzaniu Piñatexuwykorzystuje się liście, które po zbiorach owoców ananasa zalegają na ziemi gnijąc. Produkcja materiału jest w tym przypadku całkowicie ekologiczna – nie potrzeba tutaj ani dodatkowej wody ani pracy wielu ludzi. Nic więc dziwnego, że wzbudza on coraz większe zainteresowanie wielkich marek jak Puma czy Apple (powstają już pierwsze prototypy m.in. etui na iPady czy torebki). Polska nie jest w tyle jeśli chodzi o Piñatex. Całkiem niedawno powstała nowa marka odzieżowa o wdzięcznej nazwie Nananana (www.nanana.pl), gdzie możecie zakupić ubrania wykonane z tego materiału.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!