fbpx

Dobry początek do wewnętrznej pracy

Czasami wiemy, że mamy problem. Dotyczy nas nadmierne analizowanie wszystkiego, problemy w relacji lub przeraźliwa wręcz niepewność siebie i chcielibyśmy sobie z tym poradzić, ale przeczytanie kilku inspirujących cytatów lub jednego wywiadu z psychologiem niewiele daje. Czujemy pod skórą, że terapia byłaby dobrym rozwiązaniem naszych problemów, ale być może nie jesteśmy na nią gotowi. Myślę, że książki Stefanie Stahl, znanej niemieckiej psychoterapeutki, są odpowiednim wstępem do pracy nad sobą, bo – krótko mówiąc – Stahl robi to dobrze. A potwierdzają to zarówno wcześniejsze bestsellery, jak i najnowsza książka Jak myśleć o sobie dobrze?

Autorka nie atakuje nas psychologicznym żargonem i zbędnymi teoriami, a treść nie jest przeintelektualizowana. Stahl chce pomóc, a nie odstraszyć, dlatego mimo trudnego tematu książkę czyta się lekko, jak poradnik. Dużym plusem są zawarte w Jak myśleć o sobie dobrze? prawdziwe historie pacjentów Stahl, z którymi łatwo się utożsamić i dzięki temu być może spojrzeć na swoje lęki z innej perspektywy.

To, co również ułatwia przyswajanie wielu informacji na temat lęku i braku akceptacji, to układ rozdziałów i ich chronologia. Na początku autorka wskazuje różnice pomiędzy osobami pewnymi a niepewnymi siebie, skupiając się na cechach tych drugich i wskazując przy tym ich mocne strony. Potem przechodzimy przez duży rozdział opisujący prawdopodobne przyczyny naszej niepewność, a następnie dowiadujemy się, jak wypracować samoakceptację. Z góry warto podkreślić, że nie są to dobrze znane afirmacje przy lustrze czy pozytywne myślenie, które mają odczarować wszystkie nasze lęki. Autorka nie pokazuje nam, jak wymienić swoje ja na lepszy model. Kieruje za to uwagę na konkretne aspekty naszej postawy, które nam przeszkadzają (np. agresja czy strach) i wskazuje, jak nad nimi pracować. Właśnie dlatego pozwoliłam sobie nazwać tę książkę wstępem do terapii – słowa Stefanie Stahl, podobne jak terapia, nie eliminują problemu niskiej akceptacji, ale mogą nam uświadomić, skąd się wziął i co robić, żeby pracować nad jego zminimalizowaniem. Na sam koniec psychoterapeutka proponuje konkretne ćwiczenia, przy których zwraca uwagę na połączenie psychiki z ciałem.

Przystępując do lektury tej książki, dobrze jest przestać wierzyć w cudowne poradniki, które uleczają nas słowem, a zaufać słusznym uwagom i rozpocząć wewnętrzną pracę na sobą.

Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku, Stefanie Stahl, Wydawnictwo Otwarte

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!