fbpx
Dzień dziecka zero waste

Dzień Dziecka w duchu zero waste

Od niespełna siedemdziesięciu lat obchodzimy Dzień Dziecka. Od kilku lat w okolicach 1 czerwca odzywają się  głosy podkreślające ważność czasu i uwagi jakie możemy ofiarować tego dnia dzieciom. Tego typu komunikaty nie dość, że są istotne z punktu widzenia budowania głębokich relacji z dziećmi, to idealnie współgrają z ideą zero waste. 

Od najmłodszych lat obdarowujemy dzieci z okazji  świąt i innych  okoliczności różnego rodzaju przedmiotami. Właściwie sami  uczymy je, że jedyną możliwą formą prezentu  i sprawienia komuś przyjemności jest przedmiot fizyczny. Kiedy nadchodzi więc gwiazdka, urodziny, Mikołajki  dzieci same wymyślają jakiej zabawki od nas oczekują. Wydaje mi się, że Dzień Dziecka jest fajną okazją, aby  ten mit odczarować, aby pokazać dzieciom, że jest alternatywa, która uczy nas cieszyć się z niematerialnych prezentów. 

Zastanawiacie się jak właściwie miałby wyglądać  Dzień Dziecka w stylu  zero waste? Mam kilka podpowiedzi, jedne związane są ściśle z  czasem, inne to propozycje prezentów materialnych dla tych, którym trudno się bez nich obejść. 

Ofiaruję ci uwagę. 

Jako że większość z nas prowadzi dość aktywny tryb życia i nie ma na co dzień tyle wolnego czasu ile byłoby dobrze mieć, dzieci często czują niedosyt kontaktu z własnymi rodzicami. Inną kwestią jest pożerający naszą uwagę i wolne chwile internet. W takiej rzeczywistości oddanie swojego skupienia dzieciom podczas całego jednego dnia (w tym roku 1 czerwca przypada w sobotę, więc to możliwe) wydaje się być prezentem, który przyniesie im dużo frajdy. Pozwólmy sobie w to święto zadbać o relacje rodzinne, być może przypomnieć  jakie to istotne.

Jakie są moje propozycje? Bardzo proste

 • Film, przedstawienie lub koncert czyli klasyki. Odrobina kultury zazwyczaj wszystkich zadowala, chyba że trafimy na wyjątkowo zły film czy spektakl, więc warto się wczytać w repertuar. Czas spędzony w kinie, teatrze lub sali koncertowej, to idealna opcja zwłaszcza na brzydką pogodę. Mając na uwadze zero waste polecam pominąć przekąski w kinie lub spróbować je kupić do własnych pojemników. 
 • Wypad za miasto. Można zaplanować las i budowanie szałasu, siedzieć w nim potem cały dzień udając leśne ludki, Indian czy rozbitków. Jeśli wolicie, jedźcie nad jezioro i rozpalcie ognisko. Zwykły spacer gdzieś w zieleni, zakończony piknikiem i grą w badmintona, w piłkę lub karty będzie również przyjemnym czasem. Cokolwiek wybierzecie, o cokolwiek poproszą Was dzieci, dobrze byłoby pozostać poza zasięgiem internetu, pstrykać z umiarem zdjęcia oraz przygotować prowiant w idei zero waste. 
 • Wypad do miasta. Jeśli mieszkacie na wsi lub w małym miasteczku, odwiedziny dużego miasta mogą być odpowiednią dawką emocji. Odwiedźcie zwłaszcza te miejsca, które chcą zobaczyć dzieci. Jeździjcie tramwajami i  miejskimi autobusami, bo serio dzieciom sprawia to mnóstwo frajdy. Idźcie na obiad i na najpyszniejsze lody w mieście (jeśli na wynos, warto się wyposażyć we własne łyżeczki). 
 • Obiad poza domem. Ustalcie wspólnie dokąd się wybierzecie na odświętny obiad i cieszcie się pysznym jedzenie. Zasada jest jedna, musi to być miejsce, w którym nie będziecie jeść na jednorazowych talerzach. 
 • Wspólne gotowanie. Wiele dzieci lubi uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków czy w pieczeniu ciasteczek. Jeśli nie macie ku temu zbyt wielu okazji zaproście dzieciaki do kuchni do wspólnego gotowania ich ulubionego dania, czy przygotowywania deseru. 
 • Z psem i kotem. Jeśli z jakiś powodów nie możecie mieć w domu zwierzaków, a wasze dzieci je uwielbiają, sprawdźcie czy w najbliższym schronisku nie potrzebują kogoś kto pospacerowałabym by z psem czy zapewnił trochę pieszczot kotu. Może kiedy raz spróbujcie staniecie się sztandarowymi wolontariuszami.
 • Kultowe gry i zabawy. Przypomnijcie sobie w co się bawiliście w dzieciństwie  i zaproponujcie wasze ulubione zabawy dzieciom. Organizując się w kilka rodzin można urządzić zabawę w podchody, która na 100% oczaruje dzieciaki. 
 • Do samego wieczora. Kiedy dobrniemy do końca dnia, po całym świętowaniu usiądźmy z dziećmi do ulubionego filmu, książki lub żeby po prostu pogadać. 

Przemyślany prezent

Jeśli jednak macie duże obawy, że wasze pociechy poczują się odrobinę rozczarowane bez namacalnego prezentu, spróbujcie poszukać takich rozwiązań, które będą szły w zgodzie z ograniczaniem śmieci i konsumpcji zarazem.   Jak to ugryźć? 

 • Prezent z drugiej ręki. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Na rynku wtórnym jest cała masa niezniszczonych zabawek, które mogą uszczęśliwić wasze dzieci. 
 • Prezent dobrej jakości. Kupowanie nowych przedmiotów nie jest zbyt ekologiczne, dlatego róbmy to w ostateczności, wybierając zabawki czy gry trwałe, dobrej jakości, najlepiej rodzimej produkcji. 
 • Książki. Dlaczego ? Bo kształcą, uwrażliwiają, rozwijają, budzą wyobraźnię. Nie niszczą się tak bardzo, a przeczytane można podać dalej. Oczywiście polecam szukanie książek z drugiej ręki i o tematyce ekologii.
 • Prenumerata. Tutaj mam na myśli konkretne pismo dla dzieci, które chciałabym polecić. Chodzi o miesięcznik “Kosmos dla dziewczynek” (który bez problemu mogą czytać chłopcy). W magazynie znajdziecie mądre treści, piękną oprawę graficzną i cudowny przekaz dla dziewczyn i o dziewczynach. 

Chciałabym, aby rodzice i wszystkie inne osoby, które zamierzają uczcić Dzień Dziecka, obdarowały dzieci przyszłością. Chciałabym, aby najmłodsi dostrzegli, że radość, ekscytację, zadowolenie można czerpać z doświadczeń. Chciałabym, aby tego dnia dorośli pokazali swoim podopiecznym jak bardzo zależy im na świecie, w którym za dwadzieścia, trzydzieści lat to one, dzieci będą dorosłymi.

Do dzieła ! Niech ten Dzień Dziecka będzie pełen nadziei na przyszłość. 

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!