fbpx

Holistyczne podejście do zdrowia człowieka

Na zdrowie – taki tytuł nosi książka, która faktycznie o zdrowiu prawi. Wprawdzie pierwsze skojarzenie tego zwrotu to podniesiona do góry ręka trzymająca szkło z procentowym trunkiem lub też słowa wymawiane po kichnięciu, warto jednak odrzucić te schematy i sprawdzić, co książka w sobie kryje.

A kryje – a raczej odkrywa – wiele! Przede wszystkim pokazuje holistyczne podejście do człowieka, jego stanu zdrowia i kondycji psychofizycznej – otóż to wszystko łączy się ze sobą i wpływa na siebie wzajemnie. Autorzy w lekki i przystępny sposób opowiadają o potrzebach – podstawowych, chciałoby się podkreślić, ale mówią też o stereotypach, choć o tych nie wprost i tylko po to, by je obalić. Poruszony zostaje temat wody, cukru, tłuszczy, magnezu, ale też potrzeba spokoju, radości i ruchu. Tworzy się obraz szczęśliwego człowieka, cieszącego się dobrym zdrowiem i pogodą ducha. Kto tak chce?

Książka, mimo iż jest poradnikiem, to nie daje wrażenia, że coś narzuca, rady odbiera się jako troskę i szczerą pomoc. Każdy rozdział zawiera informacje o jakimś obszarze, po czym następuje tego podsumowanie. Chyba właśnie ze względu na formułę czyta się szybko i przyjemnie. Wygodnie trzyma się ją w dłoni, miękka okładka pozwala łatwo wertować strony w celu odnalezienia tego, co zainteresowało podczas czytania.

Autorów książki jest dwóch – w opisie mowa o sojuszu lekarza i pisarza – tak, i jest to sojusz udany. Lekarz dostarcza konkretnej wiedzy, pisarz ubiera w przystępną formę i dzięki temu powstaje naprawdę dobra pozycja w całym gąszczu książek o tematyce prozdrowotnej.

Od samego czytania o zdrowiu i szczęściu człowiek nie stanie się od razu zdrowy i szczęśliwy, a jeśli zapragnie się tego, to trzeba zadziałać, niemniej jednak książka ta jest bardzo dobrym punktem wyjścia do zmiany. Polecam!

Jan Pokrywka, Filip Żurakowski, Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu, Wydawnictwo Sensus

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!