fbpx

Jak kompostować? To proste!

Recenzja "Jak kompostować?" Joanna Baranowska, Wydawnictwo Korzenie

Zastanawiasz się, na czym polega proces kompostowania? Słowa takie jak pryzma czy mulcz są ci obce, a humus kojarzy ci się tylko z jedzeniem? Chcesz zacząć kompostować, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Z pomocą przychodzi Joanna Baranowska z bloga organiczni.eu i jej książka: Jak kompostować? To proste! wydana przez wydawnictwo Korzenie

Książka podzielona jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna, chociaż pełna wiedzy, napisana została w tak przystępny sposób, że każdy, niezależnie od wieku czy wykształcenia, zrozumie, na czym polega kompostowanie. Autorka odpowiada tu na pytania, czym jest kompost, z czego się składa oraz jakie są zasady i etapy jego powstawania. W drugiej części czytelnik poznaje niezbędne narzędzia i różne rodzaje kompostowników, a także praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia własnego kompostownika.

Jak kompostować? skupia się na kompostowaniu na zewnątrz (na działce czy w ogródku). Pojawia się w niej jednak także rozdział o kompostowaniu w domu. Joanna Baranowska udowadnia, że jest to możliwe. 

Autorka opiera się nie tylko na swoich kilkuletnich doświadczeniach z kompostowaniem, ale też na badaniach i praktyce innych osób i instytucji. Nad redakcją merytoryczną książki czuwał Łukasz Nowacki, specjalista od permakultury.  

Warto zwrócić również uwagę na to, że książka została wydana w prawdziwie ekologiczny sposób: wydrukowana jest na papierze z recyklingu z certyfkatem FSC, jest szyta, a nie klejona. Okładkę ozdabia piękna opaska z rosnącego papieru z wprasowanymi nasionami kwiatów. Można go zasadzić, a po około trzech miesiącach mieć swoją własną miniłąkę! 

Jak kompostować? To proste! to kompleksowy poradnik po świecie kompostowania. Zawiera całą niezbędną teorię, jednak autorka wielokrotnie podkreśla, że nie trzeba ślęczeć nad kompostownikiem z termometrem, wagą i miernikiem wilgotności, by stworzyć idealny kompost: „ kompostowanie dzieje się – czy nam się to podoba, czy nie – bez naszego udziału. (…) Kompost tak naprawdę robi się sam. To znaczy oczywiście, że pracują nad nim miliony stworzeń, niestrudzenie przerabiając materię organiczną, a my co najwyżej dostarczamy im pożywienia”.

Polecam każdemu, kto chce zacząć swoją przygodę z kompostowaniem lub poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!