fbpx

Jak zbudować zdrowy, trwały i szczery związek

Recenzja Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem, Stefanie Stahl, Wydawnictwo Otwarte

Stefanie Stahl, niemiecka psycholożka i terapeutka, w swojej nowej książce przekonuje czytelników, że każdy ma potencjał, żeby stworzyć udany związek. 

Nie jest to typowy poradnik, w którym przeczytasz w podpunktach o tym, jak stworzyć udany związek, po czym odłożysz książkę na półkę i szybko o niej zapomnisz. To poradnik, który przeprowadzi cię krok po kroku przez ćwiczenia, na podstawie których zidentyfikujesz się z którymś z opisywanych w nim typów osobowości, dzięki czemu będziesz mógł pracować nad relacjami. Jest jedno „ale” – jeśli nie ma się ochoty na rozdrapywanie ran i urazów z przeszłości, przebrnięcie przez tę pozycję może być wyzwaniem. Niemniej autorka właśnie poprzez praktyczne ćwiczenia motywuje czytelnika do rozwiązania swoich problemów w relacji (zarówno z partnerem, jak i z samym sobą). 

Psycholożka podkreśla, żeby nie patrzeć na związek jak na zjawisko, które z jakichś powodów „działa” lub „nie działa”. Aby związek był zdrowy, trwały i szczery, takie też muszą być osoby, które w nim są. Zdrowe, czyli takie, które rozumieją same siebie, mają świadomość swoich wad i zalet, potrafią rozpoznać swoje emocje i potrzeby oraz wiedzą, że to, jakie są teraz, w dominującym stopniu wynika z doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa. Na tym właśnie okresie skupia się Stefanie Stahl, rozkładając indywidualność każdego z partnerów na czynniki pierwsze. 

Autorka nawiązując do dzieciństwa, pisze, że każdy z nas ma w sobie Dziecko Cienia i Dziecko Słońca. Dziecko Cienia charakteryzują wszystkie trudne chwile z dzieciństwa, które wpływają na postrzeganie rzeczywistości, uczucia i sposób, w jaki reagujemy na sytuacje. Z kolei Dziecko Słońca wyróżnia się wszystkimi pozytywnymi cechami, które ukształtowały się w nas dzięki wartościom otrzymanym w dzieciństwie. Należą do nich: wiara w siebie, samodzielność i poczucie, że jesteśmy kochani, bezpieczni i ważni dla drugiej osoby.

Wspomniane wyżej ćwiczenia służą do zapanowania nad nieprawidłowym postrzeganiem siebie i rzeczywistości. Mają pomóc wydobyć z nas niezakrzywioną perspektywę patrzenia na świat i pomóc ukształtować siebie na nowo. 

Stefanie Stahl nie daje czytelnikom konkretnych odpowiedzi na pytanie: „jak stworzyć udany związek?”, ale wyposaża ich w coś lepszego – w narzędzia, które pomogą dojść do tych odpowiedzi własnymi siłami.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!