fbpx

Najbardziej odpowiedzialne ubrania to te, które już masz w szafie

Recenzja książki Wychodząc z mody Joanny Glogazy 

Jeśli jesteś z tych, którzy myślą, że twoja szafa jest spójna i poukładana, a o slow fashion wiesz już na tyle dużo, że kolejna książka na ten temat nie przyniesie ci nowych informacji, to Wychodząc z mody Joanny Glogazy być może zmieni twój punkt widzenia. Nawet jeśli nie wyniesiesz z lektury nowych wiadomości, to na pewno pomoże ci ona poukładać całą dotychczasową wiedzę do odpowiednich szufladek. Czytelników, dla których temat jest nowy, książka płynnie wprowadzi w zagadnienie slow fashion. Wychodząc z mody cenię przede wszystkim za przejrzystość i bezpośredniość w przekazywaniu informacji. Nie wprowadza chaosu, a zapoznaje czytelnika z rzetelnymi informacjami prosto od doświadczonej autorki i ekspertów z branży mody.  

Premiera Wychodząc z mody wydarzyła się w samą porę. Nie tylko w czasie, gdy otrzymujemy od planety sygnały ostrzegawcze, że przesadzamy i nasz konsumpcjonizm mógłby się w końcu zatrzymać, ale również w sezonie jesienno-zimowy, idealnym okresie, żeby przy zmianie garderoby z letniej na cieplejszą podjąć kilka ważnych decyzji, które na długi czas wprowadzą lepszą organizację do naszych szaf. 

Najnowsza książka Joanny Glogazy to ukłon w stronę ubrań, które nas ekscytują i które chcemy nosić, a dzięki temu, że są tak bardzo „nasze”, nie wymieniamy ich co pół sezonu. Podczas czytania czułam, że każdy kolejny rozdział i wywiad z ekspertem z branży mody odrobinę mocniej otwierają oczy, a dotychczasowa perspektywa zmienia się o kilka stopni. Wychodząc z mody rozprawia się z wieloma problematycznymi kwestiami, m.in. zjawiskiem greenwashingu, certyfikatami i wieloma innymi sztuczkami stosowanymi przez sieciówki. Jako wielki plus trzeba również wymienić wyrozumiałość autorki względem naszych wyborów, jako klientów. Nie spotkacie się tu z „shamingiem” i osądzaniem zakupów w sieciówkach. Narracja w książce niczego nie narzuca. Joanna Glogaza nie mówi nam, gdzie powinniśmy kupować ubrania i dlaczego powinny to być głównie sklepy z ekologiczną odzieżą. 

„Nie wszystkich stać na to, żeby kupować u odpowiedzialnych marek. Zapominamy też o tym, że ich oferta często jest ograniczona, jeśli chodzi o rozmiary. Jest wielu ludzi wykluczonych z oferty tych marek, a też muszą gdzieś kupować ubrania. Jeśli nie mamy czasu, nie stać nas, to lepiej kupić jedną sukienkę w sieciówce na kilka sezonów, niż obkupić się w ubrania od etycznej marki. Dla mnie clue jest odklejenie się od konsumpcyjnego stylu życia” 

– powiedziała Joanna w wywiadzie dla Noizz.pl. 

Wychodząc z mody to przede wszystkim praktyczne i bardzo realne porady, jak zorganizować swoją szafę tak, aby nas uszczęśliwiała. Po prostu. Tylko tyle i aż tyle, bo ten najważniejszy krok spełnia główną intencję książki, aby nieco „odkleić się” od konsumpcjonizmu. Jeśli będziesz mieć w swojej szafie ubrania, które cię ekscytują, nie będziesz dążyć do kupna kolejnych. Czego jeszcze dowiemy się z książki? Znajdziemy w niej m.in. rozdział poświęcony materiałom, ich właściwościom, wadom i zaletom. To bardzo praktyczny przewodnik, z którego pomocą zweryfikujemy kilka mitów na temat jakości i użyteczności ubrań. Nie zabrakło również przepisu na udane zakupy oraz przewodnika jak kupować w second-handach. 

Wychodząc z mody to obszerna, a przy tym pięknie wydana oraz pełna wiedzy książka, którą – dzięki przejrzystej narracji – czyta się z ogromną ciekawością. Czego chcieć więcej?

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!