fbpx
miłość biseksualizm LGBT

Nie jesteśmy niezdecydowani! Jesteśmy biseksualni!

W obecnym świecie wiele mówi się o dyskryminacji osób LGBT+ czy homofobii. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet wśród osób LGBT są podziały na „gorszych i lepszych”. I o ile osoby homoseksualne mogą liczyć na wzajemne wsparcie, tak osoby biseksualne czasem zostają same.

Jako osoba biseksualna wielokrotnie spotykałam się z hejtem zarówno ze strony osób heteroseksualnych, jak i homoseksualnych. Dlatego też postanowiłam zapytać inne osoby bi, czy i one spotkały się z negatywnym odbiorem.

Biseksualizm, a co to?

Biseksualizm to orientacja seksualna, którą możemy umieścić pomiędzy homo- i heteroseksualizmem. Osoba biseksualna odczuwa pociąg do obu płci. Definicje naukowe podają, że osoba biseksualna odczuwa zarówno pociąg seksualny, jak i emocjonalny i romantyczny. Jednak w świetle najnowszych rozważań odnośnie orientacji seksualnych uważa się, że osoby biseksualne można podzielić na osoby homo- i heteroromantyczne. Oznacza to mniej więcej tyle, że osoby biseksualne mogą mieć preferencje co do tworzenia stałych związków wyłącznie z osobami tej samej lub przeciwnej płci, jednocześnie odczuwając pociąg seksualny do obu płci (niekoniecznie w równych proporcjach).

„Taka moda. Przejdzie Ci!”

Osoby biseksualne spotykają się nie tylko z hejtem od konserwatywnych osób hetero i przeciwników LGBT. Wiele komentarzy jest takich samych jak pod względem innych osób LGBT, że to wynaturzenie, że to nie jest normalne, że są chorzy psychicznie. Często pojawiają się jednak nieprzyjemne komentarze od zwolenników LGBT. Większość kobiet spotyka się z komentarzami typu: „Taka moda, przejdzie Ci”, „Przecież masz chłopaka!”, „To hormony, dojrzejesz, to Ci się zmieni”. Natomiast biseksualni mężczyźni najczęściej spotykają się ze stwierdzeniem: „Jesteś homo, tylko się kryjesz”. Zdarza się też, że osoby hetero nie rozumieją samej orientacji biseksualnej. Uważają, że taka osoba ma często ochotę na seks z każdym, że podnieca się zarówno na widok faceta, jak i laski i często postrzegane są w perspektywie nimfomanek lub erotomanów. Osobom hetero ciężko zrozumieć, że danej osobie podoba się konkretny typ kobiety czy mężczyzny, a najczęściej nie pociąga ich fizyczność i wygląd danej osoby, ale cechy, które dana osoba posiada. Natomiast płeć i wygląd schodzą na drugi plan pod względem wyboru partnera.

„Jesteś niezdecydowana!”

Można by się spodziewać, że jeżeli osoby homo same spotykają się z hejtem ze strony osób hetero, to będą w stanie zrozumieć i wesprzeć osoby biseksualne. Wręcz przeciwnie! Osoby bi często spotykają się z hejtem również z tej strony. Osoby biseksualne są z tej strony często postrzegane jako osoby niezdecydowane, niedojrzałe, chcące się „przypodobać” lub być modne. Jedna z moich znajomych usłyszała kiedyś: „Też myślałam, że jestem bi. W końcu sobie uświadomisz, że jesteś lesbijką”, „Nigdy nie byłaś z dziewczyną w związku, więc nie możesz być bi”.

„Na pewno mnie zdradzisz!”

Niezrozumienie orientacji biseksualnej przez ludzi o orientacji hetero, a nawet homo często sprowadza osoby bi do roli „maszynki do seksu”. Większość biseksualistów niezależnie od płci spotkała się z komentarzami w stylu: „Po prostu masz ochotę na trójkąt”, „No tak, jak się nie poderwie faceta, to można laskę – podwójna szansa na randkę!”. Osoby bi przyznają także, że często spotykają się z niezrozumieniem wśród swoich partnerów niezależnie od tego, czy są w związku homo- czy heteroromantycznym. Wielu z nich podejrzewa, że osoba bi jest dużo bardziej skłonna do zdrady.

Wiele osób, zarówno hetero, jak i homo postrzega osoby biseksualne jako otwarte na różne kombinacje seksualne. Seks w trójkącie, czworokącie, orgia, gangbang. Wielokrotnie zdarza się, że osoby biseksualne niezainteresowane rozszerzeniem opcji w trakcie stosunku o jedną czy więcej osób są krytykowane: “Ale przecież jesteś bi! Musisz lubić trójkąty”. W kontekście zdrady osoby biseksualne postrzegane są także jako osoby chętne do otwierania związków czy wręcz poligamii lub poliamorii. 

Co ciekawe, osoby panseksualne (panseksualizm – orientacja seksualna, w której osoba odczuwa pociąg do osób niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej, pociągają ją mężczyźni, kobiety, osoby trans, agender czy osoby niebinarne) nie spotykają się z takim samym podejściem, wręcz przeciwnie, wśród osób LGBT są w pełni akceptowane.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!