fbpx

Nie samą dietą żyje człowiek

Recenzja Justyna Świetlicka (Owsiana), Dieta to nie wszystko

Dietetykiem nie jestem, ale o dietach wiem sporo. Głównie w teorii – z praktyką bywa i bywało różnie. Kiedy wchodziłam w nastoletni wiek, niezwykle modna była sylwetka niezdrowo chuda, a dziewczynę uznawano za tym ładniejszą, im więcej kości jej wystawało. W księgarniach i w Internecie co chwila pojawiały się nowe książki i teorie dotyczące tego, jak szybko i dużo schudnąć. Nie pojawiało się w nich słowo „zdrowo”, a „efekt jo-jo” jawił się jako największy, nieunikniony wróg. Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta rosyjskiej baletnicy czy dieta pieprzowa promowana niegdyś przez Beyoncé… wypróbowałam każdą, co szybko wpędziło mnie w zaburzenia odżywiania. Żeby naprawić swoje ciało i podejście do jedzenia, musiałam nauczyć się podstaw zdrowego odżywiania i bilansowania posiłków.

Podobną historię ma Justyna, znana w Internecie jako Owsiana. Latami szukała złotego (i zdrowego!) środka między obżarstwem a nadmiernym ograniczaniem jedzenia. Odkryła swoją miłość do sportu, została dietetykiem i zaczęła promować holistyczne dbanie o zdrowie, zamiast stosowania restrykcyjnych diet. By pomóc innym kobietom uzyskać i utrzymać zdrowe ciało, napisała książkę Dieta to nie wszystko.

To kompletny przewodnik po zdrowym odżywianiu, który pomaga zdrowo i rozsądnie schudnąć, lepiej bilansować posiłki i poprawić zdrowie. W przeciwieństwie do wielu dietetycznych poradników, nie naciska na szybkie zrzucanie wagi czy stuprocentowe ograniczanie się, a raczej zachęca do zrozumienia pewnych mechanizmów i rozmawiania z własnym ciałem. Po przeczytaniu większości książek autorstwa dietetyków miałam poczucie, że moje ciało jest złe i grube, a moim zadaniem jest zrobić wszystko, by pozbyć się tłuszczu, nie patrząc na koszta. Jeśli chodzi o książkę Dieta to nie wszystko, miałam raczej ochotę zadbać o swoje ciało, karmiąc je dobrymi, pełnowartościowymi posiłkami, a przy okazji zrzucając nadmiar tkanki tłuszczowej. Justyna zachęca do tego, by traktować ciało jak przyjaciela, a nie wroga. 

Książka podzielona jest na trzy rozdziały. Pierwszy to Psychologiczne podstawy skutecznego odchudzania, w którym autorka porusza kwestię budowania zdrowych i stałych nawyków. Rozdział drugi to Podstawy dietetyki, z którego można dowiedzieć się wszystkiego na temat makroskładników i poznać najczęstsze mity dotyczące odchudzania. W trzecim rozdziale – Skuteczne odchudzanie w praktyce – Justyna odpowiada na najczęściej zadawane pytania, takie jak:  „Dlaczego nie chudniesz?” albo  „Dlaczego ruch jest ważny?”, radzi, jak poprawnie bilansować posiłki i planować jadłospis. Pojawia się także rozbudowany podrozdział na temat diety roślinnej: chociaż Justyna nie jest weganką, w większości odżywia się roślinnie. Porusza kwestię diety roślinnej nie tylko z punktu widzenia dietetyka (na co zwracać uwagę, co suplementować itp.), ale podkreśla też, jak ważne dla środowiska jest ograniczenie spożycia mięsa i nabiału. Justyna opisuje też dwa z najczęściej utrudniających odchudzanie chorób: insulinooporność i PCOS. 

Dieta to nie wszystko jest nie tylko sporą dawką wiedzy, ale też przyjemną lekturą. Książka została wydrukowana na papierze ekologicznym, a w środku można znaleźć praktyczne ćwiczenia i miejsce na notatki. 

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!