fbpx

Pięć niespodzianek co 30 dni

5/30 to marka założona w 2019 roku przez, jak sami o sobie mówią: „parę wiecznie zajętych studentów, która wierzy, że nie trzeba rezygnować z przyjemności aby zadbać o naszą planetę oraz zbliżyć się do natury.”

O to, co można znaleźć w pudełeczku 5/30, zero waste i planach na kolejny rok przepytałyśmy jego twórców: Gosię i Michała.

To od początku… W Polsce niewiele jest pudełek subskrypcyjnych, przecieracie więc szlaki, szczególnie na rynku kosmetyków naturalnych. Kiedy zakiełkował w Waszych głowach pomysł na 5/30?

Gosia: Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia, zaczęłam od diety, przez sport aż po kosmetyki. Kiedyś natrafiłam na cytat w filozofii Ajurwedy “Nigdy nie nakładaj na twarz czegoś, czego być nie zjadła”. Może nie jest to zasada do przestrzegania w 100% ale dało mi to wiele do myślenia dlatego zaczęłam poszukiwać na rynku kosmetyków naturalnych, których skład byłby dla mnie przede wszystkim zrozumiały. Wkręciłam się w temat, a znajomi zaczęli mnie pytać o porady, w pewnym momencie było ich tak dużo, a jak tak uwielbiałam odkrywać dla nich nowych producentów i nowe produkty, że uznałam, czemu nie spróbować…

Michał: Zawsze interesował mnie wpływ człowieka na środowisko. Jako ludzie zostawiamy po sobie ślady, które z roku na rok są coraz większe. Od dawna wiedziałem, że chciałbym przyczynić się do tego, aby zostawić Świat lepszy, niż go zastałem. Spodobała mi się idea naturalnej pielęgnacji podczas rozmów z Gosią. Projekt 5na30 pozwala nam postawić pierwszą cegiełkę w stronę lepszego jutra, poprzez propagowania idei, że dbanie o siebie oraz naszą planetę nie musi się wykluczać.

Zamawiający pudełko nie wie, co w nim znajdzie. A czego może się spodziewać?

Jak wynika z nazwy naszej firmy jest to pięć produktów na trzydzieści dni. Zazwyczaj można tam znaleźć 3-4 produkty kosmetyczne i 1-2 akcesoria, które najczęściej są less waste zamiennikami jednorazówek, mniej toksyczne zamienniki chemii do sprzątania lub świeczek, lub po prostu piękne dodatki stworzone przez polskich artystów.

W jaki sposób i według jakich kryteriów wybieracie produkty, które znajdują się w pudełeczkach?

Wybieramy produkty, często mniejszych producentów, które są tworzone etycznie, w nurcie slow i less waste. Zależy nam na kosmetykach z prostszym składem, które nie są sprowadzane z końca Świata, co produkowałoby przy tym dużą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Zanim dany kosmetyk trafi do naszego pudełka, jest on przez nas testowany. Czasem kupujemy go jak zwykły klient, czasem kontaktujemy się z producentem z prośbą o próbki, a czasem polegamy na opinii naszych przyjaciół, którzy również interesują się naturalną pielęgnacją.

Jaka jest Wasze podejście do kwestii dbania o środowisko? Czy w 5/30 podejmujecie działania mające na celu np. redukcję ilości produkowanych śmieci?

Oczywiście! Inaczej, nie bylibyśmy wiarygodni. Każda nasza rada i wskazówka, każdy produkt, który znajduje się w pudełku jest po to, aby pokazać, że życie w zgodzie z naturą nie jest trudne. Zmiany wprowadzane stopniowo budują nawyki, które pozostają z nami przez całe życie.

Nasze pudełka pakowane są bez użycia plastiku, a przy tym staramy się wykorzystać jak najwięcej materiałów z paczek, w których dostajemy produkty od producentów. Staramy się promować wysyłkę naszych paczek do paczkomatów, co niweluje najbardziej szkodliwą część wysyłki produktów, zwaną również „Zanieczyszczeniem ostatniej mili”. Dodatkowo nasza strona internetowa funkcjonuje na serwerach zasilanych w 100% odnawialną energią. Powoli pracujemy nad wprowadzeniem wysyłki za granicę, ponieważ znaleźliśmy sposób, który pozwoliłby nam zredukować zanieczyszczenia spowodowane tak daleką podróżą paczuszki.

Większość produktów w pudełeczkach jest skierowana do kobiet, część można by określić jako unisex. A czy planujecie wprowadzić męską wersję pudełek 5/30?

Mamy wiele planów jak rozwinąć 5na30, wśród nich jest właśnie męska wersja pudełka. Niestety, mimo że kochamy tę firmę, dalej studiujemy i dodatkowo pracujemy w innych branżach nie dajemy rady wprowadzać nowości tak szybko jak byśmy chcieli. Nasze głowy są pełne pomysłów, ale doba ma tylko 24h. Krok po kroku na pewno będziemy rozwijać ofertę pudełeczek, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Jakie macie plany na 2020 rok?

Chwilowo chcielibyśmy, aby plany na następny rok pozostały tajemnicą. Możemy jednak zapewnić, że szykujemy kilka niespodzianek i zmian, o czym będziemy informować na naszych social media. 🙂

Twórcy 5/30

Gosia i Michał: Jesteśmy parą wiecznie zajętych studentów, która wierzy, że nie trzeba rezygnować z przyjemności aby zadbać o naszą planetę oraz zbliżyć się do natury. Lubimy spotykać się ze znajomymi, chodzić na długie spacery i spędzać czas na świeżym powietrzu. Lubimy poznawać świeże koncepty, robić nowe nieznane nam rzeczy i przede wszystkim lubimy odkrywać ciekawe inicjatywy, w które autor włożył całe swoje serce.

Znajdziecie nas na: https://www.5na30.eu/

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!