fbpx

Podróż z psem – żaden problem!

Ponad połowa Polaków, bo aż 52%, mieszka ze zwierzakiem domowym. Większość posiada psa lub kota, jednak często są to również gryzonie. Planując wakacje, wiele osób staje przed dylematem zapewnienia czworonogowi jak najlepszej opieki na czas swojej nieobecności. Jednak coraz właścicieli zwierząt decyduje się na spędzenie wakacji ze swoim psem, kotem, a nawet koniem! Jak się do tego przygotować? Co zabrać ze sobą? Jakie dokumenty musimy zapewnić zwierzęciu na podróż po Polsce, a jakie za granicą? Przygotowany przez nas praktyczny poradnik podróżowania ze zwierzętami na pewno rozwieje wasze wątpliwości.

Za granicą niezbędny paszport

Podróżując po kraju, jak i za granicą, tak samo jak my jesteśmy zmuszeni do posiadania dokumentu tożsamości, tak i nasze zwierzaki powinny mieć ze sobą potrzebne zaświadczenia.

Ze względu na prawny obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, podróżując po Polsce z czworonogiem, jesteśmy zobowiązani do posiadania książeczki zdrowia bądź zaświadczenia o przeprowadzonej wakcynacji wystawionego przez lekarza weterynarii. Możemy zostać poproszeni o okazanie go szczególnie w publicznych środkach transportu.

Przemieszczając się po Unii Europejskiej ze zwierzakiem, nasz pies, kot lub fretka musi mieć ze sobą paszport. Wyrobić możemy go u lekarza weterynarii. W dokumencie tym znajduje się miejsce na dane zwierzaka, dane właściciela, numer mikroczipa, wykonane szczepienie przeciwko wściekliźnie, przeprowadzone leczenie przeciwpasożytnicze oraz badanie kliniczne wykonywane przed wyjazdem. Można również umieścić zdjęcie zwierzęcia, chociaż nie zostały podane wytyczne, z którego profilu ma być zrobione.

Istotne jest przeprowadzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie w momencie, w którym nasz zwierzak jest już zaczipowany. Tylko dzięki temu szczepienie jest ważne, ponieważ służby graniczne mają wówczas pewność, że konkretną dawkę szczepionki otrzymał dany pies, kot lub fretka. Nawet jeżeli twój czworonóg był dotychczas regularnie szczepiony, jednak nie był zaczipowany, niestety będziesz zmuszony do ponownej immunizacji. Sytuacja wygląda inaczej, gdy podróżujesz ze szczeniakiem. Jeżeli będzie on zaszczepiony po raz pierwszy, taka szczepionka uzyskuje ważność dopiero po 21 dniach.

Na 24 godziny przed planowanym przekroczeniem granicy zalecane jest również wykonanie badania klinicznego przez lekarza weterynarii, które poświadcza on w paszporcie. Jest to istotne nie tylko ze względu na spełnienie wymogów ustawy. Dzięki temu właściciel może jechać na wakacje ze spokojną głową, że jego zwierzak jest zdrowy.

Kraje, takie jak Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta i Norwegia, wymagają dodatkowego profilaktycznego odrobaczania przeciwko tasiemczycy. W tym celu musimy udać się do lekarza weterynarii między pierwszym a piątym dniem przed planowanym przekroczeniem granicy. Szczególną uwagę na przepisy prawne poszczególnych krajów powinni zwrócić właściciele psów ras uznanych za niebezpieczne. Niestety, ale na teren niektórych państw obowiązuje zakaz ich wwożenia.

Mniej obowiązków mają opiekunowie królików, chomików czy szczurów. Nie potrzebują oni specjalnych dokumentów określonych przez Unię Europejską, jednak przed planowaną podróżą warto sprawdzić dokładne aktualne przepisy kraju docelowego.

Samochodem, pociągiem czy samolotem?

Planując podróż z czworonożnym przyjacielem, musimy dostosować warunki do wymagań naszego podopiecznego. Oprócz komfortu zwierzaka powinniśmy pomyśleć również o współpasażerach. Czasami ziejący pies z niezbyt świeżym oddechem, z którym przyjdzie nam spędzić najbliższe 8 godzin, może być dla niektórych uciążliwy.

Zdecydowanie najłatwiej zaplanować wyjazd samochodem. Nie mamy wówczas problemu z zatrzymaniem się co jakiś czas na postój związany z toaletą, pojeniem czy zwyczajnym rozprostowaniem nóg. W porze letniej nie przesadzajmy z klimatyzacją. Duże różnice temperatury pomiędzy wnętrzem samochodu a środowiskiem zewnętrznym są bardziej negatywnie odczuwane przez zwierzęta niż przez ludzi.

Każdy zwierzak powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń, aby mógł swobodnie usiąść, położyć się czy zmienić pozycje. Dla kota najlepszą opcją będzie przestronny transporter z miękką wyściółką. Podobne preferencje mają gryzonie. Zapewnienie tym zwierzętom intymności i spokoju to klucz do udanej podróży. Jeżeli chodzi o psy, sposób podróży jest kwestią indywidualną. Oczywiście, niektóre z nich idealnie będą czuły się w transporterze lub klatce kennelowej w bagażniku, jednak dla większości powinniśmy przygotować specjalne miejsce na siedzeniu. W zależności od dostępnej przestrzeni i wielkości psa możemy zakupić specjalną matę samochodową, która zapewni czworonogowi komfort podróży, jak i zapobiegnie zabrudzeniu siedzenia. Zalecane jest również dobranie specjalnej uprzęży dopinanej do pasów samochodowych, dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa.

W pociągu zwierzak podróżujący w transporterze nie podlega opłacie. Jednak jeżeli przewozimy go poza transporterem, musi mieć wykupiony specjalny bilet. Jego koszt waha się od 5 do 15 złotych. Trzeba pamiętać również o obowiązku podróżowania z psem na smyczy i w kagańcu.

Najtrudniejszy do zorganizowania jest przelot zwierzęcia samolotem. Tylko niektóre linie lotnicze zezwalają na podróż czworonogów. Najczęściej jest to ustalane indywidualnie. Wśród przewoźników latających do Polski, istnieje taka możliwość w liniach: LOT, Lufthansa, SAS, Norwegian i Air France. W zależności od gabarytów zwierzak może podróżować na pokładzie samolotu w transporterze o wymiarach dostosowanych do przestrzeni pod fotelem lub w luku bagażowym. Lot samolotem i związane z nim zmiany ciśnienia są zawsze bardzo stresujące dla czworonogów. Ze względu na brak możliwości zapewnienia zwierzakowi pełnego komfortu podróży, powinniśmy się bardzo dobrze zastanowić, decydując się na zabranie go ze sobą.

Chcąc przewieźć zwierzę wyjątkowe, na przykład pod względem gabarytowym (konie, krowy, świnie itp.), musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. O ile drogą lądową nie jest to większym problemem, o tyle loty wiążą się z koniecznością czarteru samolotu. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego w dzisiejszych czasach. Specjalnie dostosowane samoloty, przerobione częściowo w boksy stajenne latają nad naszymi głowami regularnie.

Niezbędnik podróżny

Zabierając zwierzaka w podróż, musimy spakować go podobnie jak… dziecko. Może nie potrzebujemy słonych przekąsek na zabicie nudy, ale jest kilka niezbędnych rzeczy, które powinniśmy mieć ze sobą. Obowiązkowo musimy zabrać wszystkie potrzebne dokumenty! Za ich brak możemy zostać wyproszeni ze środka transportu, a podczas podróży międzynarodowych nie przejdziemy pozytywnie kontroli granicznej.

W przypadku psa niezbędna jest smycz/szelki/uprząż oraz smycz. Warto wziąć drugą zapasową. Złośliwość rzeczy martwych może sprawić, że w najmniej oczekiwanym momencie zepsuje się na przykład karabińczyk. W środkach transportu publicznego niezbędne jest posiadanie kagańca dla psa. Zadbajmy o to, aby był on dopasowany do jego głowy. Polecane są kagańce fizjologiczne, w których zwierzak może komfortowo oddychać i ziać (jest to niezbędne do prawidłowej termoregulacji). Nie zapomnijmy też o woreczkach na odchody, przenośnej misce na wodę, ulubionej zabawce i wygodnym kocyku lub posłaniu. Karmienie psa w czasie podróży nie jest zalecane, warto poczekać z posiłkiem do czasu dotarcia na miejsce pobytu.

Jadąc z kotem, musimy dodatkowo przygotować prowizoryczne jednorazowe kuwety. Nie ma gwarancji, że pupil będzie chciał z nich korzystać, więc w razie niemiłego wypadku, warto mieć ze sobą nawilżone chusteczki, aby łatwo posprzątać transporter.

Każdy zwierzak powinien być zaopatrzony w adresówkę z danymi kontaktowymi (w przypadku gryzoni warto podpisać transporter). Nawet najlepiej pilnowany czworonóg może przez przypadek się zapodziać. Adresówka pomoże znalazcy szybko się z nami skontaktować!

Wszystkie zwierzaki, zarówno psy, koty, szczury, jak i chomiki, powinny być otoczone w trakcie podróży szczególną troską. Jeżeli istnieje taka możliwość, zadbajmy o regularne przerwy z możliwością wyjścia i rozprostowania nóg, częste pojenie czworonoga oraz odpowiednią temperaturę. Zwierzęta źle znoszą upały i przeciągi. Postarajmy się zapewnić im zacienione i spokojne miejsce do podróżowania.

Atrakcje dostosowane do czworonoga

Planując wakacje ze zwierzakiem, musimy wcześniej logistycznie zaplanować ich dokładny przebieg. Począwszy od kwestii noclegu, gdzie nasz gospodarz musi wyrazić zgodę na przyjęcie czworonoga, aż po dostosowanie atrakcji, do których możemy wejść np. z psem.

Szukając noclegu na popularnych stronach, możemy zaznaczyć specjalną opcję dla klientów ze zwierzętami. Coraz więcej hoteli, jak i mniejszych pensjonatów nie ma nic przeciwko przyjęciu psa. Koty są tutaj mniej popularne. Pamiętajmy, aby zawsze wcześniej powiadomić właściciela o chęci przyjazdu ze zwierzakiem.

Plan naszego wypoczynku, również musi zostać specjalnie dostosowany. Wiele atrakcji turystycznych zabrania wejścia z psami. Nawet planując spacerowe trasy na świeżym powietrzu, musimy wiedzieć, że na przykład do Parków Narodowych nie wejdziemy z psem. Weźmy pod uwagę miejsca, w których nasz czworonóg będzie czuł się komfortowo. Unikajmy przede wszystkim zatłoczonych atrakcji. Uwzględnijmy też czas na odpoczynek i pamiętajmy o regularnym pojeniu psa, szczególnie latem.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!