fbpx

Podstawy praktyki buddyjskiej – dobry start w surowej formie

Recenzja "Podstawy praktyki buddyjskiej" Venerable Thubten Chodron, Jego Świątobliwość Dalajlama

Od jakiegoś czasu hasło „buddyzm” intryguje zachodnie społeczeństwa. Interesują nas tradycyjne nauki buddyjskie, więc sięgamy po kolejne informacje, ale po chwili pojawia się zgrzyt. Z jednej strony chcielibyśmy zaangażować się w buddyzm, a z drugiej przyjąć jego nauki w sposób racjonalny i oparty na logicznych wyjaśnieniach. Spotyka nas rozczarowanie, bo wiedza zdobyta w ten sposób traci spójność i sens. Różnice pomiędzy kulturą zachodnią a tą wywodzącą się z kręgów buddyjskich są tak duże, że mnożące się pytania i wątpliwości nie zostaną rozstrzygnięte poprzez czytanie klasycznych tekstów buddyjskich. Z pomocą przychodzi książka Podstawy praktyki buddyjskiej opublikowana przez wydawnictwo Sensus, dzięki której otwarcie się na ścieżkę nauk Buddy o niekrzywdzeniu, miłości, współczuciu i etycznym postępowaniu przyjdzie łatwiej. 

Książka opiera się na naukach głoszonych przez samego Dalajlamę. Jego Świątobliwość XIV Dalajlama to duchowy przywódca Tybetańczyków i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jest wyznawcą filozofii pokoju, współczucia i zwolennikiem zgody pomiędzy wszystkimi ruchami religijnymi. W dzieciństwie został wyświęcony na buddyjskiego mnicha, a w 1959 roku uzyskał tytuł gesze (odpowiednik zachodniego doktoratu) w zakresie filozofii buddyjskiej. Od 1959 roku przebywa na emigracji w Indiach. Natomiast Venerable Thubten Chodron od 1977 roku jest buddyjską mniszką i założycielką opactwa Sravasti – buddyjskiego klasztoru działającego w Waszyngtonie. Spod jej pióra wyszło już kilka bestsellerów, które wyjaśniają stosowanie nauk buddyjskich w codziennym życiu. Efektem współpracy tych dwóch ważnych osób jest książka Podstawy praktyki buddyjskiej

W książce opisane zostały cztery podstawowe pieczęcie buddyzmu, które stanowią podstawę wszystkich buddyjskich filozofii. Znalazły się w niej także rozważania o naturze ciała i umysłu oraz znaczeniu ludzkiego życia. W Podstawach praktyki buddyjskiej przeczytamy również o relacjach pomiędzy przewodnikiem duchowym a uczniem, kształtowaniu sesji medytacyjnej, reinkarnacji i kole sansary oraz słynnej karmy i jej skutkach.

Książka pozwala obrać zupełnie nową perspektywę na ludzi i życie, ale forma, w jakiej przyswaja się wiedzę, jest dość surowa. Podstawy praktyki buddyjskiej czyta się wolno, między innymi ze względu na wiele nowych informacji i pojęć, przez które nie tak łatwo przebrnąć. Dla niektórych problemem będzie również mała czcionka. Jeśli po lekturę o podstawach religii i filozofii buddyjskiej sięgnie taki laik jak ja, to całość może być dla niego zbyt przytłaczająca. Niemniej jestem pewna, że autorzy starali się przekazać ogromną ilość wiedzy w jak najbardziej przystępny sposób. Taką porcję informacji dobrze jest sobie dawkować i sięgać po nią kilkakrotnie, bez założenia, żeby jak najszybciej przeczytać całość.

Venerable Thubten Chodron, Jego Świątobliwość Dalajlama, Podstawy praktyki buddyjskiej, Wydawnictwo Sensus

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!