fbpx
spacer rodzina dzieci

Rodzina na weganizowanym

Odc. 20. Lustro

Dobrusia Miniowska

Podjęcie decyzji to jedno, wprowadzenie decyzji w życie to drugie, a zmiana stylu życia całej rodziny to trzecie – o procesie przechodzenia na weganizm i minimalizm oraz próbach zastosowania zero waste – codzienne perypetie rodziny M.

Odc. 20. Lustro

Dreszcz chłodu i spojrzenie sobie w oczy. Jakby na filmie, zupełnie obca osoba – patrzę i widzę kobietę, która wiele przeszła, a jednocześnie widzę, że w tych oczach tli się wciąż nadzieja na dobry ciąg dalszy, jest tam też głód życia, przeżyć i emocji. Lustro to taka dobra metafora życia. Spoglądasz i co widzisz? Czy Twoje decyzje i wybory były dobre? 

Przestajesz jeść mięso i ludzie pytają, co Ty będziesz jadł? A ty doskonale wiesz, że Twoje niejedzenie mięsa to coś więcej niż tylko dieta. Masz poczucie, że nie jedząc zwierząt, ratujesz im życia. 

Ograniczasz produkcję śmieci i wcale nie chodzi o to, że nie lubisz chodzić wyrzucać śmieci (u nas za każdym razem jest losowanie), ale masz poczucie, że produkując mniej śmieci, ratujesz planetę. 

Zmniejszasz ilość posiadanych rzeczy, na początku trochę w wyniku obecnych trendów, ale z czasem zauważasz, że mniej znaczy więcej i Twoja decyzja wpływa korzystnie na życie Twoje i Twoich bliskich. 

Stoję przed lustrem. Zimno mi. Choć mam wrażenie, że kiedyś byłam wrażliwsza na zmiany temperatury. Daleko mi do morsa, ale dzielnie znoszę zimno-gorące naprzemienne prysznice. Działają dobrze na krążenie i na odporność. 

To też decyzja, którą podjęłam jakiś czas temu, a efekty zaczynam dostrzegać dopiero teraz. 

W jednym z poczytnych czasopism czytałam ostatnio wywiad na temat dbania o siebie, jednak chodziło o w nim o to zasłuchanie w siebie, podejmowanie decyzji dobrych dla siebie i w zgodzie ze sobą. Bo o ile ważne jest dbanie o ciało, bo przecież „w zdrowym ciele zdrowy duch”, to i o swoje wnętrze warto zadbać. I to najlepiej już teraz, nie odkładać na później. 

Idąc tym tropem, szukając szczęścia, również trzeba nauczyć się spoglądać w głąb siebie. Budować swoje poczucie szczęścia niezależnie od okoliczności zewnętrznych. Mowa tu o szczęściu, a nie stanach szczęśliwości, które przychodzą i odchodzą. A co dać może największe szczęście? I tutaj zaskakująca informacja! Największe szczęście daje pogodzenie z rzeczywistością! W wywiadzie podkreślono mocno aspekt umiłowania życia i całkowitej akceptacji siebie. Ostatecznym wnioskiem z tej rozmowy było to, że szczęście to nie prezent od losu, a świadoma decyzja. Zatem na drodze rozwoju osobistego nie wolno nam zapomnieć o podjęciu tej najważniejszej decyzji, by po prostu być szczęśliwym człowiekiem.

A Ty, co widzisz w lustrze? Jak ma się Twoje poczucie szczęścia?

Poprzednie części cyklu przeczytasz w archiwalnych numerach V mag.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!