fbpx

Seksualność nie jest odrębną wyspą

Recenzja Seksuolożek Marty Szarejko

Rok po książce Seksuolożki. Sekrety gabinetów Znak publikuje kolejną serię wywiadów dziennikarki i reportażystki Marty Szarejko z polskimi seksuolożkami. W Nowych rozmowach spotykamy dwanaście specjalistek, które seksuologię łączą z byciem terapeutkami, psycholożkami i edukatorkami seksualnymi. Są wśród nich również lekarki, dzięki czemu w drugiej części rozmów zakres tematów poszerza się między innymi o problemy endokrynologiczno-seksualne i kardiologiczne.

Każdy rozdział książki Szarejko jest dowodem na to, jak niezwykle złożona jest sfera seksualna. Monika Zielona-Jenek, psycholożka i seksuolożka zajmująca się seksualnością dzieci, zauważa, że „Seksualność nie jest odrębną wyspą. Trudno ją odłączyć od reszty naszego życia”. Trudno się z tym nie zgodzić, czytając między innymi o możliwych przyczynach braku pożądania czy o relacji między zaburzeniami osobowości a seksem.

Złożoność tematyki uwidacznia się też w precyzyjnym języku, jakim posługuje się Szarejko i każda z jej rozmówczyń. Im więcej wiemy, tym łatwiej nam zrozumieć na przykład, dlaczego mówimy zakażenie (a nie: zarażenie) wirusem HIV (zob. artykuł naszej redaktorki Co musisz wiedzieć o HIV/AIDS?) lub czym różnią się zaburzenia osobowości od zaburzeń psychicznych. Nowe rozmowy są opowieścią o języku także w nieco innym sensie. Pokazują, jak stereotypowy sposób mówienia o seksie (a czasami – milczenia o nim) wpływa na indywidualne życie każdej z nas. Nauka zadawania pytań bez wstydu, bez poczucia winy to żmudny proces i myślę, że lektura Seksuolożek nieco go ułatwia. Książka Szarejko przybliża, jak może wyglądać dobrze zbudowana komunikacja seksualna w związku, ale pokazuje też, że problemy związane ze sferą seksualną nie muszą trwać wiecznie. Możemy szukać pomocy – u fizjoterapeutek uroginekologicznych, psycholożek, internistek, endokrynolożek i wielu innych specjalistek, które, jak pisze Marta Szarejko, pozwalają „mówić rzeczy, których w rozmowach z nikim innym w życiu bym nie powiedziała”.

Seksuolożki. Nowe rozmowy na ponadtematycznym poziomie są właściwie o tym, jak wzmacniać kobiety, by mogły uwolnić się od stereotypów związanych ze sferą seksualną. A przy tym dają przestrzeń specjalistkom, których głosy na temat kobiecej seksualności nadal nie są tak dobrze słyszalne i rozpoznawalne jak głosy specjalistów.

Marta Szarejko rozmawia z: Pauliną Trojanowską-Malinowską, Ameerą Anną Ibrahim, Darią Wójcicką, Aleksandrą Krasowską, Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak, Joanną Głogowską, Anną Kępczyńską-Nyk, Renatą Grabowską, Ewą Błaszczuk-Malik, Moniką Zieloną-Jenek, Ewą Baszak-Radomańską, Beatą Pawlak-Jordan.

Marta Szarejko, Seksuolożki. Nowe rozmowy, Wydawnictwo Znak

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!