fbpx
składy kosmetyków

Składy kosmetyków – alkohole

część 1

O kosmetykach jak i ich składach zrobiło się ostatnio bardzo głośno. Zaczynamy podchodzić z lekką rezerwą do tego, co na opakowaniach, przeważnie dużymi literami, umieszczają producenci. Wczytujemy się też w skład INCI (międzynarodowa nomenklatura dla składników i substancji kosmetycznych, czyli to, co kosmetyk w sobie zawiera). I bardzo dobrze – jako świadomi konsumenci, podejmujmy świadome wybory!

By bardziej ułatwić zrozumienie i odszyfrowywanie często dość zawiłych i długich składów kosmetyków, chcemy wyjść Wam naprzeciw i krok po kroku przybliżyć ich poszczególne składniki.

Pamiętajcie jednak, że nic w przyrodzie (jak i, tym samym, w kosmetykach) nie jest czarne lub białe. By Wam to udowodnić, zaczynamy od dość kontrowersyjnego składnika jakim jest alkohol.

Czy każdy alkohol jest zły?

Absolutnie nie. Warto zaznaczyć, że we wszystkich produktach dopuszczonych do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej nie mogą znajdować się substancje szkodliwe dla zdrowia jak i życia. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie substancje znajdujące się w składach kosmetyków są dla naszej cery obojętne. Co do alkoholi – nie można, na szczęście, traktować ich jako jedną, wielką grupę, która jest z zasady dobra lub zła. Poszczególne alkohole różnią się między sobą m.in. wielkością cząsteczek, a co za tym idzie, specyficznym oddziaływaniem na skórę.

Podział alkoholi

By najłatwiej zrozumieć działanie poszczególnych alkoholi w kosmetykach, można posegregować je na 3 grupy, w zależności od ich wpływu i oddziaływania na skórę:

Alkohole wysuszające

Przeważnie są to substancje o małych cząsteczkach, które bardzo łatwo wnikają w głąb skóry. Do tej grupy możemy zaliczyć znany wszystkim Etanol, czyli, po prostu, wódkę. W składach INCI znajdziemy go ukrytego jeszcze pod innymi nazwami – Ethanol, Ethyl Alcohol, Alcohol, Alcohol denat., Gain Alcohol, DRF Alcohol. Drugim alkoholem zaliczającym się do tej grupy jest Izopropanol (INCI: Isopropanol, Isopropyl Alcohol).

Oba te alkohole mogą być stosowane jako substancje odkażające i bakteriobójcze (konserwanty). Naruszają one barierę hydrolipidową (usuwają ją z naskórka) przez co inne składniki aktywne mogą lepiej się wchłaniać. Nie jest to złe działanie, lecz powinno być stosowane krótkotrwale (np. podczas odkażania skóry, wizyty u kosmetyczki, zabiegów z kwasami etc.). Na co dzień powinniśmy jednak unikać kosmetyków z tymi alkoholami.

Alkohole obojętne dla skóry

Do tej grupy możemy zaliczyć alkohol benzylowy (INCI: Benzyl Alcohol), który często jest stosowany jako konserwant, głównie w kosmetykach naturalnych. Ma on dobre właściwości bakteriobójcze i jest pozyskiwany z olejków eterycznych. Warto mieć jednak na uwadze, że może on być alergenem (czyli może wywoływać reakcję alergiczną na naszej skórze). Należy zatem przetestować kosmetyk zawierający ten alkohol na kawałku skóry przed użyciem.

Drugim alkoholem jest alkohol fenyloetylowy (INCI: Phenethyl Alcohol) – często stosowany jako substancja zapachowa, ale również posiadająca właściwości konserwujące.

Jako, że oba te alkohole mają średnią budowę cząsteczki, w bardzo niewielkim stopniu (o ile w ogóle) przenikną przez naszą wierzchnią warstwę naskórka, i dzięki temu, nie wywołają raczej szkodliwego działania na naszą skórę.

Alkohole natłuszczające

Alkohole mające bardzo dużą cząsteczkę (tzw. alkohole tłuszczowe), przez co nie mogące w żaden sposób przeniknąć przez nasz naskórek. Ich specyfiką jest to, że pozostają na naszej skórze, „otulają” ją i, tym samym, hamują ucieczkę wody ze skóry (wykazują działanie poniekąd nawilżające). Oprócz funkcji nawilżania alkohole te są emulgatorami pomocniczymi (stabilizatorami) dla głównych emulgatorów – zapobiegają m.in. rozwarstwieniu się kosmetyku.Do tej grupy możemy zaliczyć: alkohol cetylowy (INCI: Cetyl Alcohol), alkohol stearynowy (INCI: Stearyl Alcohol) oraz alkohol cetylostearylowy (INCI: Cetearyl Alcohol) – absolutnie zatem nie trzeba się ich bać, a wręcz przeciwnie!

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!