fbpx
szkolny strajk dla klimatu

Skolstrejk för klimatet

Kiedy jako trzydziestolatka staję się fanką młodej, szesnastoletniej dziewczyny to znaczy, że musi mi czymś niezwykle imponować. Nie chcę przez to powiedzieć, że młodzi ludzie zazwyczaj nie robią nic niezwykłego, po prostu ona robi coś ważnego dla świata. Nie sposób  przejść obojętnie obok Grety Thunberg, dlatego dziś chcę przybliżyć postać tej młodej szwedzkiej ekolożki i aktywistki. 

Greta w wieku ośmiu lat zaczęła żywo interesować się  sprawami ekologii, bardzo szybko podjęła radykalne zmiany w swoim życiu, została weganką, zrezygnowała z podróży lotniczych, jednocześnie inspirując  własną rodzinę do podjęcia podobnych kroków. W maju 2018 roku Szwedka została laureatką konkursu skierowanego do młodzieży, organizowanego przez Svenska Dagbladet, który polegał na napisaniu artykułu poruszającego kwestie klimatu. Greta opisała w tekście swój strach wywołany ociepleniem klimatycznym i jego skutkami. Udział w konkursie pomógł jej nawiązać kontakt z innymi zaangażowanymi w ekologię aktywistami. Jednak to co przyczyniło się do rozpoznawalności Grety to jej strajk. Kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego, w sierpniu 2018 roku, uczennica zamiast iść do szkoły, postanowiła spędzić swój dzień pod Riksdag, szwedzkim parlamentem. Strajk trwał każdego dnia, aż do 9 września, kiedy to w Szwecji miały miejsce wybory parlamentarne. Greta manifestując pod parlamentem chciała wyrazić swoją niezgodę na wzrost emisji dwutlenku węgla, zaznaczyć, że domaga się od parlamentarzystów dotrzymania uzgodnień z Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu z Paryża 2015. Na swoich jednoosobowych strajkach pojawiała się z transparentem, na którym widniał napis “Skolstrejk för klimatet” czyli szkolny strajk dla klimatu. Początkowo dołączali do niej znajomi, potem strajk rozprzestrzenił się na cały kraj, aż w końcu z pierwszych stron gazet trafił na ulice całej Europy, a nawet świata. W ślady Grety postanowił iść tłum młodych ludzi, zwłaszcza po jej wystąpieniu na  Konferencji do spraw klimatu COP 24 w Katowicach. Aktywista odważnie i bez skrupułów obarczyła winą za aktualny stan klimatu rządzących, którzy nieustannie wykazują się brakiem działań mogących  zahamować wzrost temperatury na świecie. Jej przemówienie nie było dyplomatyczne ani poprawne politycznie, było dobitne. 

“Ciągle mówicie o zielonym, zrównoważonym rozwoju tylko dlatego, że boicie się utraty popularności. Ciągle mówicie, żebyśmy szli do przodu stosując te same metody, które doprowadziły do tego chaosu, nawet jeśli jedyną rozsądną rzeczą jest pociągnięcie za hamulec bezpieczeństwa. Nie jesteście nawet na tyle dojrzali, żeby powiedzieć prawdę. Nawet to zostawiacie nam, dzieciom.[…] ” To tylko fragment mowy, którą w całości możecie przypomnieć sobie tu

Greta cały czas pozostaje aktywna, pojawiała się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie ponownie wybrzmiały jej bezkompromisowe słowa: “Chcę żebyście poczuli strach jaki ja odczuwam każdego dnia. Chcę, żebyście zaczęli reagować, tak jakbyście zrobili  to w przypadku kryzysu. Tak jakby palił się dom, bo właśnie tak jest”. Miała okazję wygłosić przemówienie w ramach kwietniowych obrad w Parlamencie Europejskim. Skierowała tam swoje słowa do wyborców, namawiając ich, aby w nadchodzących wyborach parlamentarnych oddawali swoje głosy w imieniu tych, którzy nie mają praw wyborczych czyli dzieci. “Ludzie tacy jak ja nie mogą głosować w wyborach. Nie mają wpływu na media, naukę, biznes ani na politykę. Musicie głosować dla nas, waszych dzieci i wnuków.”

Greta została wybrana Szwedką roku, według amerykańskiego  Time Magazine jest jedną z 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie, nominowana jest do Pokojowej Nagrody Nobla, udzieliła wywiadu w The New York Times, a ostatnio pojawiała się na okładce magazynu Time. 

Za co tak podziwiam Gretę Thunberg? 

Za jej niesłychaną odwagę, zaparcie w działaniu, aktywność i przemawianie do  mikrofonu na najważniejszych konferencjach, obradach, w miejscach gdzie ważą się losy całego świata. Młoda, skromna dziewczyna uczesana  w dwa warkocze staje twarzą w twarz z osobami, które większość z nas zna tylko z gazet czy telewizji. Jestem jej wdzięczna za stworzenie hashtagów  #klimatstrejka, #climatestrike, #fridaysforfutur dzięki którym młodzi ludzie mogą się zjednoczyć i  pokazać swój sprzeciw wobec wzrostu emisji dwutlenku węgla i zmian klimatycznych. Szwedka uświadomiła młodzież, że na nic ich wysiłek w szkole czy na uniwersytecie kiedy za kilkadziesiąt lat ich wiedza w obliczu katastrof ekologicznych może być niczemu nieprzydatna. Nastolatka nie boi się głośno mówić o tym, co czeka naszą planetę, jeśli nie zaczniemy zapobiegać  negatywnym zmianom klimatu już teraz. 

Jeśli jeszcze nie poszliście na żaden piątkowy strajk gorąco zachęcam was do udziału, w końcu chodzi tu o naszą wspólną przyszłość. Jeśli Greta ma odwagę być twarzą sprzeciwu wobec rządów i ich polityki na całym świecie, może ty masz odwagę być twarzą protestów w twoim mieście?

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!