fbpx

Spod kozetki, książka nie tylko dla psychopatów

Spod kozetki, czyli książka „o pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach” to książka, do której nie podchodzi się, kiedy ma się mało czasu. Przy pierwszym podejściu ledwo wysiadłam na dobrym przystanku z autobusu, bo gdybym mogła, pojechałabym do końca linii, żeby nie przerywać czytania. 

Dr Gary Small jest profesorem psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim i dyrektorem Centrum Badań nad Pamięcią i Starzeniem w Instytucie Neurologii i Behawiorystyki. W książce Spod kozetki opisuje trzydzieści lat swojej kariery psychiatrycznej. Z odpowiednim namaszczeniem przedstawia w niej historie swoich pacjentów. Znajdziemy w niej między innymi kobietę, która staje nago na głowie, czy mężczyznę, który uważa, że jego penis się kurczy. To tylko dwie z piętnastu historii, które zawładną naszym czasem. Jedne są zabawne, inne są smutne, a jeszcze inne mogą wprowadzić nas w lekkie zażenowanie, ale każda pozwoli w pewien sposób spojrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie: „A co ja bym zrobiła w takiej sytuacji?”.

W pewnym momencie zaskoczy nas pojawiający się przypis. Nic zdrożnego, często autorzy lub tłumacze w przypisach wyjaśniają jakieś ciekawostki albo podają autora przywołanych słów. Tym razem zdziwimy się, gdy spojrzymy w przypis, by sprawdzić, o co chodzi. Autor podaje bowiem bibliografię, w której przywołuje pozycje naukowe, o jakich wspomina lub z których zaczerpnięte zostały dane czy definicje. Co ważne, autor opisuje swoją karierę chronologicznie, dzięki temu śledzimy nie tylko poszczególne przypadki, ale sam jego rozwój.

Książka ta, jak autor sam podkreśla w przedmowie, ma pokazać prawdziwą stronę psychiatrii. Ma być przewodnikiem dla ludzi, którzy potrzebują pomocy, ale wstydzą się po nią sięgnąć. Ocenia się bowiem, że w samych Stanach Zjednoczonych 1 na 4 osoby cierpi na zaburzenia psychiczne i potrzebuje pomocy, jednak kreowany przez media obraz psychiatry jako „lekarza dla wariatów” nie pozwala im udać się po pomoc do specjalisty. Polska psychiatria i podejście ludzi do niej jest na jeszcze gorszym poziomie. Dlatego też Spod kozetki powinny przeczytać nie tylko osoby, które na co dzień mają kontakt z psychiatrią, jak lekarze czy pacjenci, ale przede wszystkim ci pozostali, by zrozumieć, że choroby psychiczne to choroby jak każde inne.

Książka idealnie nadaje się do zabrania ze sobą w podróż. Klasyczny rozmiar B5 (wielkości zeszytu) zmieści się nawet w dużą kieszeń. Całość ma 373 strony i wydana jest na klasycznym książkowym papierze. Duże litery i szeryfowa czcionka nie męczą wzroku nawet w słabym świetle.

Podsumowując. Świetnie napisana książka, która otwiera świat psychiatrii i chorób psychicznych dla postronnego człowieka. Ciekawa, napisana przyjemnym językiem, co ważne fabularyzowana. Uwaga! Wciąga niemiłosiernie, można porzucić wszystko na całą noc i powtarzać: „jeszcze tylko jeden rozdział”.

Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach, Gigi Vorgan, Gary W. Small, Wydawnictwo Marginesy

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!