fbpx
sylwester zero waste

Sylwester zero waste

Jeśli myślimy o babcinych sposobach na zakupy, sprzątanie i gotowanie, to nasuwa się słuszny wniosek, że jeśli ktoś obchodzi się z planetą najuprzejmiej w życiu codziennym, to są to właśnie nasze babcie. Wcale nie na skutek ruchów eko i zero waste, tylko w wyniku zwyczajów, tradycji i kultury, którymi były otaczane gdy dorastały.

Na szczęście my teraz chętnie wracamy do tych zwyczajów, bo są wspaniałymi inspiracjami na tematy takie jak: sprzątanie domu bez użycia detergentów i plastiku, niemarnowanie jedzenia, zakupy w torbach wielorazowego użytku… Wobec tego wszystkiego, czemu nie skorzystać też z przepisu na idealną zabawę (kalendarz wyraźnie sugeruje, że w tym tygodniu wypada nam akurat sylwestrowa ;)) bez zbędnych odpadów i wyrzutów sumienia? 

Sztućce, serwetki, kubki i talerzyki

Plastikowe zastępniki wszystkich powyższych akcesoriów powstały po to, żebyśmy potem nie mieli „problemu” ze sprzątaniem po szampańskiej imprezie. Jednak w obliczu ogromnego zanieczyszczenia planety, pozmywanie kilku dodatkowych noży i widelców nie powinno być aż tak bolesne… Zawsze można poprosić przyjaciół o pomoc lub wrzucić większość naczyń do zmywarki – to na pewno ułatwi sprawę 🙂

Jeśli masz wrażenie, że nie masz wystarczająco dużo kubków i szklanek wielokrotnego użytku, klasyczny słoik z szeroką szyjką będzie świetną alternatywą! Tani, łatwy do czyszczenia i czekający na przyozdobienie ładną wstążką, która została po pakowaniu świątecznych prezentów. Dzięki takim sposobom nawet naczynia do picia będą stanowiły część dekoracji! Dodatkowo słoiki są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że po przyjęciu możesz ich użyć do przechowywania resztek jedzenia.

W kwestii serwetek idealnie sprawdzą się nieużywane od dawna materiały, np. zasłony i Twoja kreatywność. Na pewno pomogą też sklepy z używaną odzieżą, gdzie znajdziesz lniane i bawełniane materiały, z których możesz uszyć/wyciąć serwetki dla gości. Będą niepowtarzalne i co najważniejsze, użyjesz ich więcej niż raz.

Dekoracje

Zdecydowane nie dla balonów, serpentyn, confetti i innych jednorazowych dekoracji! Jest wiele ciekawych alternatyw, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze imprezowego klimatu, a Ty na drugi dzień nie załadujesz tego, co zostało po dekoracjach w wielki worek na śmieci.

Utwórz śmieszny baner, umieść na nim hasło przewodnie zabawy lub stwórz tablicę, na której każdy z gości będzie mógł napisać coś od siebie. Niech główną oświetleniową rolę pełnią świąteczne lampki – na pewno stworzą atmosferę! Wykorzystaj wazony i roślinki, które już masz, na przykład udekoruj stół delikatnymi sukulentami. Niech dom stanie się zieloną oazą. Jeśli zależy Ci na większej ilości dekoracji, wykorzystaj papier z opakowań na prezenty i powycinaj z niego girlandy. Takich dekoracji nie da się przegapić, a żadna nie będzie wymagała plastikowych opakowań.

Menu

Zasada numer jeden – nie przesadź z ilością. Czasami nas ponosi, jeśli chodzi o ilości jedzenia na imprezach, a najsmutniej jest potem wyrzucać nienaruszone przekąski, których było za dużo. Jeśli się tak zdarzy, to wykorzystaj pudełka i słoiki na żywność, zapakuj i rozdaj gościom. W Nowy Rok zawsze ciężej zgrzebać się z łóżka i zrobić coś samemu, więc znajomi będą wdzięczni ;).

Zasada numer dwa – planuj. Ten sposób równie dobrze sprawdza się w wypadku codziennego menu, jak i zabawy sylwestrowej. Upewnij się ilu gości przyjdzie, zrób listę zakupów i pomyśl nad prostym, niekłopotliwym menu, np. słynne finger food.

Sprawdzą się tutaj wegańskie sery, oliwki, orzechy, suszone owoce, pokrojone warzywa i wszystko to w zestawie z dipami, np. z hummusem, guacamole lub „serowym” dipem z nerkowców.

Na większy głód możesz przygotować zapiekanki z ciasta francuskiego, mini-pizze lub „skrzydełka” z kalafiora. 

W kwestii napojów, poza wybranymi alkoholami, które łatwo dostać w szklanych butelkach, kłopotliwe są np. te gazowane, które pakuje się najczęściej w plastik. Można tego uniknąć i zrobić orzeźwiające lemoniady, samodzielnie wycisnąć pyszny sok z cytrusów lub przygotować mrożoną herbatę. Pomysłów jest sporo! Ogranicza Cię tylko ilość dzbanków i większych naczyń na trzymanie tych wszystkich pysznych napojów 🙂

Zasada numer trzy – zakupy zero-waste. Wiesz co robić, przygotuj woreczki, torby wielorazowego użytku i do dzieła!

Dobry humor

Nie zapomnij przede wszystkim o tym, żeby się dobrze bawić. Bycie gospodarzem imprezy czasami bywa stresujące, a bycie gospodarzem imprezy zero-waste może przynieść nawet więcej stresu niż zwykle. Zwłaszcza wtedy gdy będziesz chodzić za każdym gościem i pilnować czy nikt nie wyprodukował jakiegoś odpadu podczas szampańskiej zabawy. Uwaga: to może się zdarzyć i pewnie się zdarzy, ale nawet jeśli odpadki z Twojej imprezy wypełnią nie słoik, a worek – to wciąż ok. Żyjemy w świecie wypełnionym tandetnymi udogodnieniami, których nie da się całkowicie uniknąć, a Ty i tak będziesz bohaterem przez zorganizowanie tak wspaniałej imprezy!

Powodzenia i udanej zabawy!

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!