Podróże małe i duże, czyli lista wakacyjnych niezbędników

Co roku, podczas przygotowań do wyjazdów wakacyjnych, zastanawiam się, co powinnam zabrać ze sobą a co absolutnie pozostawić w domu. Jak każdemu z nas zdarzały mi się (i ciągle zdarzają) liczne wpadki – albo zapominam o czymś ważnym albo, wręcz odwrotnie, zapakuję tyle, że nie mieszczę się w dwóch dużych walizkach (o zgrozo!). Specjalnie zatem dla Was, jak i trochę dla siebie, bazując na moich licznych wyjazdach wszelakiego typu (od autokaru czy samolotu na motocyklu skończywszy – a tak przy okazji, to spakujcie się do malutkiego kuferka 10 litrowego na tym ostatnim – dla kobiety wyczyn nagrody Nobla) przygotowałam listę niezbędnych rzeczy które TRZEBA mieć ze sobą – bez reszty albo się obejdziecie albo dokupicie na miejscu.

Dokumenty

Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy to podstawa, którą należy zawsze mieć w pobliżu. Dobra rada ode mnie: przez wyjazdem zróbcie zdjęcia telefonem swoim dokumentom – w razie kradzieży czy zgubienia lepsze to niż nic dopóki nie zadziałacie w tym temacie.

Pieniądze

Oczywista sprawa. W przypadku wyjazdu do krajów gdzie nie obowiązują dolary czy euro, sprawdźcie, czy opłacalne jest kupienie danej waluty w Polsce czy już na miejscu. Weźcie również kartę kredytową/debetową. Dobra rada: sprawdźcie czy i ile będziecie płacić prowizji od wybrania pieniędzy z zagranicznego bankomatu oraz sprawdźcie limit dziennych operacji ową kartą- w razie czego zwiększcie go. 

Ubezpieczenie 

Sprawdźcie również swoje warunki ubezpieczenia! Jeśli wyjeżdżacie do Unii Europejskiej najlepiej wyróbcie sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),która potwierdza Wasze prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA (wyrobienie jej zajmie Wam około miesiąca). Jeśli jest to kraj spoza Unii wtedy ubezpieczcie się indywidualnie u wybranego ubezpieczyciela (koniecznie porównajcie warunki i stawki).

Filtry przeciwsłoneczne i balsam łagodzący

Zapewne większa część z Was oscyluje w wypoczynek w ciepłych klimatach, gdzie balsamy do opalania z wysokim SPF są niezbędne! Na wszelki wypadek zabierzcie jeszcze kosmetyk z Pantenolem lub żel aloesowy. 

Aparat/komórka/ładowarki

Bez odpowiedniego sprzętu uwieczniającego piękne wakacyjne momenty ani rusz. Wszystko to możemy w dzisiejszych czasach zmieścić w komórce, które obecnie robią zdjęcia naprawdę świetnej jakości. Dodatkowo w razie zgubienia się czy też szukania pomocy, bez telefonu byłoby bardzo ciężko. Kolejna rada: sprawdźcie jakie gniazdka i napięcie jest w kraju do którego jedziecie. W razie czego liczcie się z dokupieniem przejściówki. 

Wygodne obuwie i ubrania

Z doświadczenia wiem, że większość kobiet zdecydowanie przesadza z ilością pakowanych ciuchów (niestety mamy taką tendencję) a potem okazuje się, że cały wypad spędziłyśmy w trampkach i dwóch-trzech wygodnych T-shirtach ubieranych na zmianę. Spakujmy naprawdę tylko to, co jest niezbędne – bielizna, klapki, buty sportowe, strój kąpielowy, parę T-shirtów, spodenki i 1-2 sukienki w zupełności nam wystarczy. Pamiętajcie też o nakryciu głowy i okularach słonecznych!

Lekarstwa

Na pewno większą część z nich możecie dostać u “lokalsów”, ale warto, mimo wszystko, wziąć coś na wszelki wypadek. Ja zawsze pakuję środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, materiały opatrunkowe oraz leki na problemy trawienne.

Przewodniki i mapy

Nie chcecie przecież ominąć lokalnej atrakcji nie zdając sobie kompletnie z tego sprawy a potem, po powrocie do domu, wyrzucać sobie, jak mogliście to przeoczyć prawda? Warto mieć ze sobą dobrej klasy przewodnik po najważniejszych atrakcjach + odpowiednią mapę. Warto również wcześniej opracować sobie listę tzw. ‘must see’, czyli miejsc, do których koniecznie chcecie zawitać. Moja rada: sprawdźcie ceny wstępów oraz poszukajcie alternatyw: często liczne strony internetowe oferują zniżki przy zakupach online, nierzadko zdarzają się też promocje łączone, gdy macie ochotę odwiedzić kilka miejsc.

Dodatkowo

Czy w pojedynkę czy też w większej grupie nie zapomnijcie poinformować najbliższych gdzie przebywacie i podać im adres miejsca Waszego pobytu. MSZ daje wszystkim podróżującym możliwość zarejestrowania swoich podróży zagranicznych i w razie zaginięcia bądź zagrożeń w danym kraju będzie mogła łatwo się z Wami skontaktować (lub z osobami upoważnionymi przez Was). Link tutaj: https://odyseusz.msz.gov.pl/

Oczywiście powyższa lista nie zawiera rzeczy, których będziecie potrzebować podczas biwaku – wzięłam pod uwagę podróże, gdzie śpimy w hotelu lub apartamencie. 

Podczas pobytu w innym kraju pamiętajmy, by szanować kulturę danego miejsca, jego środowisko naturalne oraz zawsze zachować zdrowy rozsądek.  A zatem miłych wakacyjnych podróży – tych małych i tych dużych. 


Jeszcze więcej pozytywnej energii znajdziesz w 29. numerze V maga!


Autorka: Dominika Komorowska-Buras
Na liczniku wybiła mi już „trójka” z przodu, ale energii i zapału mam jak niejedna „osiemnastka” ;). Jestem miłośniczką sportów siłowych, dobrej kuchni (od paru miesięcy gotuję i jem wegetariańsko) oraz języka włoskiego. Kocham czytać (kryminały), robić zdjęcia (oczywiście jedzenia) oraz pisać (współprowadzę bloga z recenzjami kulinarnymi restauracji).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *