fbpx

Wiele ciekawych spojrzeń na himalaizm

Recenzje "Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat" É. Revol, i "Rozmowy o Evereście" L. Cichy, K. Wielicki, J. Żakowski

Nigdy nie ciągnęło mnie do dalekich podróży, ale zostałam wychowana w miłości i szacunku do gór i uwielbiam poznawać historie osób z nimi związanych. Rok temu wiele wzruszeń przyniosła mi książka Dominika Szczepańskiego Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza wydana przez Agorę. Nie zastanawiałam się więc ani chwili, gdy nakładem tego samego wydawnictwa ukazały się kolejne pozycje o himalaizmie, i od razu po nie sięgnęłam.

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat Élisabeth Revol to bardzo osobista opowieść autorki o jej walce z samą sobą, którą stoczyła na Nagiej Górze w styczniu 2018 roku. Po tym, jak razem z Czapkinsem, stanęła na szczycie, o zdobycie którego ramię w ramię walczyli od kilku lat, zdrowie jej partnera wyprawy zaczęło się gwałtownie pogarszać. Dopadła go choroba wysokościowa. Tomasz Mackiewicz zmarł około 800 metrów poniżej szczytu Nangi.

Walkę Élisabeth i Tomka relacjonowały media na prawie całym świecie, ale to, co faktycznie przeżywała Francuzka, przekracza wyobraźnię i jestem wdzięczna, że podzieliła się tym w książce. Czytając, miałam wrażenie, że jestem bardzo blisko himalaistki i słuchałam jej myśli. Większość akcji opisywana jest godzina po godzinie, ale w opowieści nie ma zbędnej sensacji. Dzięki temu, że od początku wiadomo, jak zakończyła się ta historia, Élisabeth mogła skupić się na swoich przemyśleniach i zmaganiach z niewyobrażalnymi emocjami.

Mimo niezwykle trudnego tematu Przeżyć… daje nadzieję i inspirację do codziennej walki. 

Druga pozycja, czyli Rozmowy o Evereście, to powrót do historycznego momentu – pierwszego zimowego wejścia na najwyższy punkt kuli ziemskiej. Czterdzieści lat temu, w 1980 roku udało się to osiągnąć dwóm Polakom: Krzysztofowi Wielickiemu i Leszkowi Cichemu. Obaj wywarli niesamowity wpływ na rozwój himalaizmu zimowego.

Książka jest „odświeżeniem” rozmowy Jacka Żakowskiego (w 1980 roku studenta dziennikarstwa) ze wspinaczami. Poznajemy szczegóły wyprawy, kulisy jej przygotowań, motywacji uczestników i organizatorów. Wielecki i Cichy otwierają się i szczerze dzielą swoimi emocjami związanymi z wejściem na szczyt. Dzięki temu poczułam się, jakbym była tam z nimi.

Jednak z perspektywy czasu oraz zmian, jakie zaszły we wspinaczce, dużo ciekawszą (i szkoda, że tak krótką!) częścią książki jest rozmowa sprzed roku, przeprowadzona niemal czterdzieści lat po tej pierwszej. Aż chciałoby się, by rozwinięte zostały tematy komercjalizacji wspinaczki czy życia obu bohaterów lata po wejściu na szczyt. Niestety mam wrażenie, że dostaliśmy tutaj tylko skrót, esencję. A szkoda.

Warto sięgnąć po powyższe pozycje i wybrać się w daleką podróż w Himalaje (a nawet podróż w czasie), siedząc na kanapie. Obiecuję wiele wzruszeń i uniesień.

Élisabeth Revol, Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat, Wydawnictwo Agora

Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski, Rozmowy o Evereście, Wydawnictwo Agora

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!