fbpx

Zadbaj o świat, zmieniając swoje nawyki

Recenzja “Misa mocy”

Temat ratowania świata wydaje się arcyważny w dobie dzisiejszej degradacji jego zasobów. Jednak sięgając po książkę Misa mocy, myśl czytelnika nie od razu zwraca się w tym kierunku. Zachęcająca warzywami okładka sugeruje przepiśnik – i faktycznie w środku znajdujemy przepisy. Ale gdyby w tym momencie zakończyć opis, byłoby to zbyt wielkie uproszczenie! Dlatego, że tutaj dopiero wszystko się zaczyna.

Ewa Ługowska – autorka książki, trenerka zdrowej kuchni oraz autorka bloga www.misamocy.pl w bardzo przystępnej formie podejmuje temat istotny, poważny i niezwykle aktualny.

Książka rozpoczyna się ciepłą dedykacją i czytając to, każdy myślą w tym momencie przytula się do swojej babci, a oczami wyobraźni widzi ulubione potrawy dzieciństwa. Następnie bardzo przyjaznym językiem autorka rozprawia o rzeczach ważnych i mimo, że porusza tematy, których raczej przyjaciółki podczas herbacianych spotkań nie praktykują, to mam wrażenie, że siedzę w przytulnej kuchni, a Ewa opowiada – o zakupach, o przechowaniu, o wyrabianiu dobrych nawyków. 

Potem robi się smacznie, bo przechodzimy do przepisów bez mięsa, jaj i nabiału, ciekawych i odkrywczych. A później jest jeszcze ciekawiej, bo wchodzi temat kuchni zero waste i kreatywnego podejścia do resztek, na bazie których autorka prezentuje kolejne pomysły na nietuzinkowe potrawy. Tuż po wizycie na łące i w lesie, dostajemy pakiet ogródkowo-balkonowy, przepisy i sposoby upraw poszerzają mocno zakresy kuchni samowystarczalnej. Wisienką na torcie jest sposób na domowe kiełki!

Książka wydana przez Wydawnictwo Znak, w twardej oprawie i na grubym półkredowym papierze, posłuży na pewno długo, nawet przy eksploatacji przepisów. Piękne fotografie, prosta, przejrzysta forma przepisów. Warte polecenia.

Dla każdego, kto szuka nowych inspiracji w kuchni wegańskiej. Dla każdego, komu bliska jest kuchnia zero waste. Dla każdego, kto ma aspiracje dbać o świat, zmieniając swoje nawyki. Polecam, ja już hoduję swoje kiełki!

Misa Mocy, Ewa Ługowska, Wydawnictwo Znak

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!