fbpx

Zaproś wiosnę do domu – rośliny domowe

Od jakiegoś czasu można zaobserwować rosnący trend na dżungle w domu. Popularne 15-20 lat temu hodowanie ogromu różnorodnych roślin ustąpiło na jakiś czas pojedynczym okazom lub nawet plastikowym kwiatkom, bo kto by tam miał czas na podlewanie. Ostatnio jednak znów coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie do domu zielonych przyjaciół, a im więcej i ciekawiej – tym lepiej. Jeśli z zazdrością obserwujesz konta na Instagramie poświęcone polskim dżunglom i marzysz o własnej – to artykuł właśnie dla Ciebie!

Po co?

Rośliny w domu pełnią kilka ważnych funkcji i są niezbędnym elementem wystroju wnętrz. Funkcja ozdobna jest dosyć oczywista. Na świecie jest nieskończona liczba gatunków roślin, więc z pewnością znajdziesz takie, które będą pasować do Twojego domu i stylu. Jedna mała roślinka potrafi niesamowicie upiększyć pokój. Na funkcji ozdobnej się jednak nie kończy. Plastikowe kwiaty może i ładnie wyglądają na zdjęciach i nie wymagają żadnego wysiłku, ale za to nie dadzą nam tyle radości, co żywe rośliny! Rośliny mają właściwości oczyszczające – potrafią oczyścić powietrze z toksyn, takich jak formaldehyd czy dym tytoniowy, a także podobno fal np. z urządzeń elektronicznych. W pewnym stopniu zmniejszają także niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów. Rośliny oddziałują nie tylko na nasze otoczenie, ale także na naszą psychikę. Zielony kolor jest odprężający dla wzroku (dlatego warto trzymać rośliny na stanowiskach pracy i w przerwach na nie spoglądać!). W psychologii zielony jest kolorem odrodzenia, spokoju i relaksu. Opieka nad roślinami zwiększa naszą empatię i cierpliwość. Jak tu więc nie chcieć otoczyć się roślinami?

Jakie rośliny wybrać?

Chociaż wiele osób wybiera rośliny tylko na podstawie ich wyglądu, warto najpierw przyjrzeć się warunkom, jakie możesz im zaoferować, bo nie każda roślina odnajdzie się wszędzie. Wziąć pod uwagę trzeba m.in. pomieszczenie, światło, temperaturę i wilgotność powietrza. Paprocie wolą zacienione miejsca, ale za to dużą wilgotność. Aloes za to wilgotności nie znosi i chociaż potrzebuje dużo światła, nie przepada wcale za bezpośrednim słońcem. Zanim więc wybierzesz konkretny gatunek, warto się rozejrzeć po domu i zastanowić się, które umiejscowienie będzie dla rośliny najlepsze. Musisz też sprawdzić, czy dana roślina nie będzie zagrożeniem dla pozostałych domowników – niektóre rośliny są trujące dla zwierząt, inne mogą być łatwo przez zwierzęta zniszczone, a jeszcze inne mogą uczulać ludzi. Tryb życia też może wpływać na wybór roślin domowych. Część roślin wymaga bardzo regularnego porannego podlewania i/lub zraszania, więc jeśli zdarza Ci się zostawić dom na dłuższy czas, to może lepiej skupić się na takich roślinach, które nie wymagają dużo uwagi.

Skąd wziąć rośliny?

W zależności od wybranych przez Ciebie gatunków, szczepki lub dorosłe osobniki można znaleźć w różnych miejscach. Wybierz się do lokalnej kwiaciarni. W kwiaciarniach często można kupić duże i zadbane okazy, ale trzeba się też liczyć z wyższą ceną. W marketach i dyskontach kupisz drobniejsze rośliny za niewielkie pieniądze, ale musisz uważać na stan ich zdrowia i ewentualne szkodniki. W internecie znajdziesz sklepy specjalizujące się w uprawie konkretnych gatunków, dzięki czemu możesz skorzystać z profesjonalnych porad, ale wysyłka jest ryzykowna, bo transport może roślinom zaszkodzić, jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone. Sprawdź, czy w Twojej okolicy nie odbywają się targi ogrodnicze czy wystawy roślin, podczas których można zaopatrzyć się w naprawdę wyjątkowe gatunki. Rośliny znajdziesz też na lokalnych grupach typu „Śmieciarka”, „Oddam za…” czy „Roślinodzielnia”. Ale przede wszystkim – pytaj rodziny i znajomych, czy nie chcieliby się z Tobą podzielić szczepkami swoich roślinek. Wiosna to idealny czas na przesadzanie roślin. ☺

Jak dbać o rośliny w domu?

Każdy gatunek ma swoje własne potrzeby, ale mamy dla Ciebie kilka uniwersalnych wskazówek. Po pierwsze, zaopatrz się w butelkę ze sprayem do zraszania (może być z odzysku, tylko ją najpierw porządnie wyczyść) i szklany dzbanek. Większość roślin lubi wodę miękką i chociaż istnieje milion sposobów na zmiękczanie kranówki, my polecamy ten najprostszy: zagotuj dużo wody w czajniku, przelej do szklanego dzbanka i odstaw na minimum kilka godzin. Taka woda idealnie nada się do podlewania i zraszania roślin. Bardzo przydatny jest też nawilżacz powietrza, bo wiele gatunków roślin lubi wysoką wilgotność. Przydadzą Ci się także ostre nożyczki, bo czasem trzeba pozbyć się chorych lub wyschniętych liści. Pamiętaj, żeby rośliny podlewać rano lub przed południem i pilnuj, by nie stały w wodzie, co może spowodować gnicie korzeni. 

Najlepsze rośliny do domu

Jak już wspominaliśmy wcześniej, wybór roślin do domu jest subiektywny i zależy od wielu czynników, ale polecimy Ci kilka funkcjonalnych i ładnych gatunków, od których możesz zacząć swoją przygodę z domową dżunglą:

  1. Monstera deliciosa musiała znaleźć się w tym zestawieniu, bo liść tej niesamowitej rośliny znajduje się w naszym logo. Charakterystyczne są dla niej duże, dziurawe liście. Monstera to roślina łatwa w uprawie, a przy dobrych warunkach rośnie szybko i dużo. Potrafi urosnąć do 3 metrów, więc raczej nie wybieraj jej, jeśli masz małą przestrzeń. 

LUBI: wysoką wilgotność powietrza i zraszanie, umiarkowaną temperaturę (pomiędzy 10 a 20 stopni C), stanowisko półcieniste lub z rozproszonym światłem, umiarkowane podlewanie (latem co tydzień, zimą co 2 tygodnie).

NIE LUBI: przestawiania, przelanego podłoża, częstego przesadzania, ostrego słońca.

  1. Skrzydłokwiat jest bardzo łatwy w uprawie, a jednocześnie jest jedną z najlepiej oczyszczających powietrze roślin doniczkowych. Jego liście przypominają skrzydła – stąd jego nazwa. Skrzydłokwiaty zabierają niewiele miejsca, a w dobrych warunkach szybko i często się rozmnażają. Ta roślina jest bardzo łatwo dostępna i tania, więc to idealny gatunek dla początkujących.

LUBI: wysoką wilgotność powietrza i regularne zraszanie, umiarkowaną temperaturę (pomiędzy 16 a 21 stopni C), stanowisko półcieniste lub z rozproszonym światłem, regularne podlewanie (latem 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy w tygodniu), coroczne przesadzanie.

NIE LUBI: kurzu, bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, wysokiej temperatury.

  1. Sansewieria znana jest także jako język teściowej ;). Jej liście faktycznie przypominają długie języki, a jednocześnie znakomicie oczyszczają powietrze. Jest bardzo wytrzymała i potrafi urosnąć do 1 metra wysokości, więc sprawdzi się w różnych pomieszczeniach. Pochodzi z rodziny sukulentów i nie wymaga częstego podlewania, co sprawia, że jest świetna dla osób zapracowanych lub często wyjeżdżających. 

LUBI: niemal każdą temperaturę, niską wilgotność, niemal każde stanowisko, umiarkowane podlewanie (latem raz na 1-2 tygodnie, zimą nawet co 3 tygodnie).

NIE LUBI: wysokiej wilgotności i zraszania, nabłyszczaczy, częstego przesadzania i nawożenia.

  1. Nefrolepsis czyli paprotka domowa to bardzo wdzięczna roślina o drobniutkich listeczkach. Jej wygląd i zapach niewątpliwie kojarzy się z wiosennym spacerem po lesie. Paprocie jonizują powietrze, wydzielają dużo tlenu i zwiększają wilgotność powietrza, dzięki czemu przeciwdziałają podrażnieniom oczu i układu oddechowego. Wymagają trochę więcej uwagi i są dosyć delikatne.

LUBI: wysoką wilgotność powietrza i zraszanie, umiarkowaną temperaturę (max 18 stopni C), regularne podlewanie (co 2-3 dni), stanowisko cieniste.

NIE LUBI: wysokiej temperatury, środków ochrony roślin, suchego powietrza.

  1. Figowiec (fikus) Benjamina to jedna z najbardziej popularnych odmian figowca. To dosyć kapryśne drzewko, które jednak w odpowiednich warunkach może urosnąć kilka metrów. Liście są drobne i opadające w dół i mogą mieć różne kolory – od ciemnozielonych po niemal białe. 

LUBI: wysoką wilgotność powietrza i zraszanie, umiarkowaną temperaturę, umiarkowane podlewanie (ok. 1-2 razy na tydzień), nawożenie w okresie wegetacji, coroczne przesadzanie.

NIE LUBI: wszelkich zmian, przestawiania, przekręcania, zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury, przeciągów, przelania.

Poza tym świetnie w domu sprawdzi się także: tillandsia (oplątwa), aloes, dracena, kalatea, epipremnum, reo, scindapsus, stromante, diffenbachia, zamioculcas, asplenium. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych ulubionych roślinach domowych, koniecznie obejrzyj nasz film na Youtube, w którym Weronika odpowiada na najczęściej zadawane pytania https://www.youtube.com/watch?v=IkAUeC43_2I

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!