fbpx

Zrozum swoje emocje i działania

Recenzja Prawa ludzkiej natury, Robert Greene

Spotkałaś się kiedyś z ludźmi, którzy wydawali się pewni siebie, kreatywni i pełni entuzjazmu, a po bliższym poznaniu okazywało się, że są aroganccy, narcystyczni i irracjonalni? A może znasz osobę, która nieważne, co zrobi, to i tak nie jest niczemu winna, tylko obwinia o swoje niepowodzenia wszystkich wokół? Na pewno tak! Dlatego też pozycja Prawa ludzkiej natury jest idealna dla ciebie!

Autorem tej książki jest Robert Greene, Amerykanin, światowy autorytet w dziedzinie strategii, władzy i manipulacji, szczególnie znany w świecie biznesu, polityki i rozrywki, wielokrotnie odnoszący sukcesy również jako autor. Tym razem podjął się napisania książki, która ma nam pomóc rozpoznawać w naszym otoczeniu osoby mogące potencjalnie nam „zaszkodzić” swoim zachowaniem, i zmienić się tak, byśmy sami nie byli takimi osobami.

Przebrnięcie przez wstęp może być dla niektórych trudne, tak jak dla mnie, miałam już się zniechęcić, ponieważ całość napisana jest dość mocno coachingowym językiem. Jednak przechodząc do merytorycznej części książki, dostajemy kawał dobrej literatury. Napisanej fachowo, ale jednocześnie lekko, tak, żeby laik mógł zrozumieć zagmatwane niuanse świata, o którym pisze autor. Czyta się ją zdecydowanie przyjemnie, mimo że dotyczy dość skomplikowanych spraw rozumienia swoich emocji i działań.

Całość podzielona jest na osiemnaście rozdziałów. Każdy z nich oparty jest na analizie jednego przypadku. Następnie autor zagłębia się w analizę danej postaci, jej zachowań i rozkłada ją na czynniki pierwsze, właśnie po to, by czytelnik mógł zrozumieć, jakimi prawami natury się kieruje. Dzięki temu po lekturze całości jesteśmy w stanie, w pewnym stopniu, sami analizować napotkanych ludzi. Potrafimy zauważyć prawa natury sterujące ludźmi i ich zachowaniami, a co najważniejsze, powinniśmy potrafić stanąć z boku i zachować pełną neutralność. Jest to książka idealna dla ludzi, którzy na co dzień spotykają się z dużą liczbą osób: handlowców czy pracowników HR. Jednak każdy z nas powinien ją przeczytać, by choć w niewielkim stopniu zrozumieć, jakimi prawami rządzą się kontakty międzyludzkie i jak unikać osób, które mogą nas skrzywdzić.

Książka ma też jedną znaczącą wadę – jest duża (17 x 25 cm) i ciężka, ma 566 stron i wydana jest w twardej okładce, więc nie nadaje się do czytania „w podróży” czy „w drodze do pracy”. I dobrze. Ponieważ jest to książka, której nie powinniśmy czytać w biegu. Wymaga ona, by usiąść z nią w spokoju, z dala od ludzi i zagłębić się w jej nurt. Ciekawym zabiegiem jest też wydanie jej na papierze gazetowym, co nadaje jej w pierwszym kontakcie cechy strasznego podręcznika akademickiego. Jednak można się pomylić.

Podsumowując. Prawa ludzkiej natury Roberta Greene to nie cegiełka, to kawał cegły dołożony do literatury psychologicznej. Jest naprawdę merytoryczna, wartościowa i przyjemnie napisana. Polecam gorąco każdemu.

Prawa ludzkiej natury, Robert Greene, Wydawnictwo Sensus

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!