fbpx

Żyj zero waste. W osobistej równowadze

Kathryn Kellogg jest jedną z najbardziej aktywnych, rozpoznawalnych przedstawicielek światowego ruchu zero waste. Sprawuje też funkcję rzeczniczki National Geographic na rzecz życia bez plastiku. Poradami, jak zmienić swój styl życia na bardziej ekologiczny, dzieli się regularnie na założonej przez siebie stronie goingzerowaste.com, a także na Instagramie, gdzie w każdy piątek, w ramach #GoodNewsFriday, publikuje informacje podnoszące na duchu wszystkich zatroskanych o los planety.

Jej książka Zero waste. 101 sposób na życie w zgodzie z naturą składa się z 10 rozdziałów wydzielonych tematycznie, co ułatwia odnalezienie wskazówek. Każda z części zawiera porady dotyczące innych aspektów życia – od kuchni i gotowania, przez kosmetyki, sprzątanie, pracę, szkołę i jedzenie poza domem, aż po niecodzienne wydarzenia, takie jak organizowanie przyjęcia, a nawet (co pewnie zaskoczy niejedną osobę) pogrzeb w stylu zero waste

W poradniku nie brakuje przepisów na kosmetyki i środki czyszczące. Znajdziemy wśród nich zarówno te podstawowe (np. balsam do ciała i spray do szyb), jak i nieco bardziej nietypowe (np. spray do włosów albo kulki zmiękczające do prania). Wśród 101 sposobów są też pomysły na to, jak wykorzystać jedzenie, które zwykle ląduje w koszu – autorka proponuje m.in. przygotowanie bulionu z obierek i sałatki z łodyg brokuła.

Część porad Kathryn jest uniwersalna. Wskazówki, jak dokonywać świadomych wyborów konsumenckich lub jak oddzielić emocje od rzeczy (jeśli chcemy iść w kierunku mądrego minimalizmu), przydadzą się w wielu sytuacjach. Dla polskiej czytelniczki obce mogą być jednak kalifornijskie realia, do których niekiedy odnosi się autorka. 

Porada powtarzająca się w książce raz po raz brzmi: zawsze stawiaj zdrowie na pierwszym miejscu. Mówi to wiele o podejściu Kathryn Kellogg do życia w zgodzie z naturą. Autorka podkreśla, że w życie należy wprowadzać tylko takie zmiany, które będą zgodne również z nami. Tylko w ten sposób osiągniemy to, co Kellogg nazywa „osobistą równowagą”. 

Książka Zero waste. 101 sposób na życie w zgodzie z naturą, wydana przez Septem, jest podobnie krzepiąca i motywująca do dalszego działania jak copiątkowe wiadomości z profilu Kathryn. Na początku lektury uznałam ją za bardzo dobry poradnik dla osób, które dopiero zaczynają wprowadzać w swoim życiu proekologiczne zmiany. Rzeczywiście zwykle zaczynamy od kilku pierwszych kroków opisywanych przez autorkę: przed wyjściem na zakupy zabieramy ze sobą torby wielorazowe, rezygnujemy z wody w plastikowych butelkach, a jednorazowy kubek z kawiarni zamieniamy na własny. Jednak 101 sposób na życie w zgodzie z naturą dotrze też do osób, które są na nieco dalszym etapie wspólnej drogi do życia przyjaznego dla środowiska. Może zadziałać jak przyjacielski uścisk i przypomnienie: doceniam twój trud, nie chodzi o osiągniecie perfekcji, bo zmiana stylu życia na zero waste to proces, a nie konkurs. 

Kathryn Kellogg, Zero waste. 101 sposób na życie w zgodzie z naturą, Wydawnictwo Septem

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!